Ooper esietendus 10. mail Eesti muusika päevade raames Viimsi Artiumis.
Esitavad ansambel U:, sopran Salomėja Petronytė , kontratenor Nicholas Tamagna ja tenor Ryan Adams.
"Siit on ühe päeva teekond, siis on mets ja siis üks kirik – minu süda on seal kirikus. Kiriku ümber on suur vall ja valli ümber suur must jõgi ning kirikul rauduksed ees. Seal kiriku sees on üks lind ning seal linnu sees on minu süda. Sellepärast mina ei suregi."
Ooperi libreto aluseks olnud Eesti metsamuinasjutu "Seitse venda" tegelased on ooperisse jõudnud ühe inimese erinevate olekutena.
"Ooper on üks võimsamaid emotsionaalsete sügavike loomise viise," ütleb Liisa Hõbepappel intervjuus Klassikaraadiole.
"Minu jaoks defineerib ooperi psühholoogiline kasvamine teose jooksul - see on ilmselt üks olulisemaid asju ja ka üks võimsamaid, mida ooper saab teha," märgib helilooja.
Sõna "põrmuline" tähendab lihtsurelikku.
Esietenduse meeskonda kuulusid lavastaja Eva Koldits, valguskunstnik Kristiina Tang, videokunstnik Lucy Gohm, helindaja Tammo Sumera, pühholoogia-alane nõustaja Kati-Riin Simisker ja vokaalnõustaja Ryan Adams.
Liisa Hõbepappeli muusikat iseloomustab peen helivärvitaju ja uute väljendusvahendite otsimine.
Ta tegeleb oma teostes väikeste detailidega, mis moodustavad läbipõimunud tähendusvõrgustiku. Hõbepappeli loomingut on võrreldud detailitundliku graafikaga.
Liisa Hõbepappel on kirjutanud muusikat nii kodu- kui ka välismaistele koosseisudele. Eelmisel aastal kandis Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ette tema teose "Ja nüüd on ikka veel nüüd".
Muu hulgas on viimasel kahel aastal olnud Hõbepappeli loometöö fookuses ooperid. Eelmisel aastal, olles residentuuris Põhja-Saksamaal organisatsiooni Forum Neue Kunst juures, kirjutas ta lasteooperi "Der kleine Prinz oder seine erste Reise in die Herzen".
Oldenburgis sai alguse ka "Põrmuline", mille loomeprotsessis on oluline roll Eesti nüüdismuusika lipulaeva ansambel U: toimunud improvisatsioonilisel töötoal ja avatud proovidel.
Esitajad:
Salomeja Petronyte (sopran, Leedu)
Nicholas Tamagna (kontratenor, Itaalia-USA-Saksamaa)
Ryan Adams (tenor, USA)
Ansambel U:
Teose salvestasid heliinisenerid Marvin Inno ja Anton Ventsel ning helirežissöör Ats Treimaa 10. mail 2025 Viimsi Artiumis.
Ooperi aluseks on vana Eesti muinasjutt "Seitse venda":
Seitse venda otsustasid endale kaasad otsida. Noorim vend jäeti kodumajapidamist hoidma. Teel kohtasid nad lagunenud saunas elavat vanameest, kes palus endalegi pruudi tuua.
Pärast seiklusi oli vendadel koduteel kaasas seitse õde. Kui nad taas vanamehega kohtusid, küsis taat, kas nad tõid talle samuti neiu, ent vennad naersid ta välja. Vanamees vihastas ning torkas noormehi-neiusid kepiga, mille peale muutusid kõik vennad ja neiud kivideks. Noorima tüdruku jättis ta endale naiseks.
Neiu jäi vastu tahtmist vanamehega lagunenud sauna elama. Ta nuttis: "Sa oled juba vana ja sured varsti ära." Vanamees kiitles, et tal pole südant ja ta ei sure kunagi. Neiu uuris vanamehe käest, kuhu ta süda on peidetud. Pärast pikka keerutamist paljastas vanamees, et tema süda on kaugel metsa taga kirikus, linnu sees.
Kui vanemad vennad koju ei naasnud, asus noorim vend neid otsima ja kohtus juhuslikult neiuga. Samal ajal kui vanamees metsas kondas, rääkis neiu poisile kõigest, mis oli aset leidnud. Noorim vend asus teekonnale, et leida vanamehe süda ning vabastada nõnda oma vennad ja kositud neiud.
Teel läbi paksu metsa jagas ta oma toidumoona kolme võimsa ja maagilise metsaloomaga: härja, metssea ja kotkaga. Koos loomadega ületas ta laia tumeda jõe, murdis läbi kõrge müüri, sisenes kirikusse ja püüdis kinni kõrgel lae all lendava linnu.
Kui noormees tagasi vanamehe majja jõudis, peitis neiu noormehe voodi alla. Vanamees kurtis, et on väga väsinud ja süda valutab. Selle peale sundis neiu vanameest voodisse pikali heitma. Peidus olev noormees kägistas voodi all linnu ära ja vanamees suri. Neiu võttis vanamehe võlukepi ja muutis kõik vennad-õed kivist tagasi inimesteks. Peale seda kõike naasti vendade kodutallu ning peeti suured pulmad.
Saate teevad helioperaator Katrin Maadik ja toimetaja Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.