12.–15. maini toimus Berliinis klassikalise muusika tulevikku vaatav mess Classical Next.
Lisaks arvukatele kohtumistele heliloojate, muusikute ja mänedžeridega messipäevadel võis õhtuti käia kuulamas mitmekülgset kontserdi- ja klubiprogrammi, kus esines nii juba kuulsaks saanud ansambleid kui uustulnukaid üle kogu maailma.
Classical Nexti mess ja konverents toimus seekord endise Ida-Berliini alal, 130 aasta eest rajatud raudteejaama ruumides tegutsevas kümne saaliga imposantses kinokompleksis Colosseumis.
Festivali avakontsert leidis aset Gleisdreiecki linnaosa endises külmutushoones Kühlhausis. Seitsmekorruseline tellisfassaadiga hoone oli peale Saksamaa ühendamist lammutamisohus, õnneks on see nüüd võetud kaitse alla ja siin toimub nii teatrietendusi, moešõusid kui kontserte.
Õhtuse kontserdikava peastaabiks osutus Friedrichshaini linnaosas Spree kaldal asuv Holzmarkt, kunstnike ja ettevõtjate toel loodud ainulaadne linnaküla ja loominguline ruum, kus asuvad erinevad kontserdisaalid ja klubid, aga ka muusikakool ja lasteaed, saab nautida boheemlaslikku õhkkonda ja tervislikku tänavatoitu.
Sealses kammerlikus kontserdisaalis Säälchenis esines ka New Yorgis viie aasta eest loodud Anzû Quartet, kuhu kuuluvad viiuldaja Olivia De Prato, klarnetist ja helilooja Ken Thomson, tšellist Louise McMonagle ja pianist Karl Larson.
Kõlasid džässimõjutustega teosed nende vastilmunud albumilt "adjust" (Cantaloupe Music), mille on kirjutanud Ken Thomson ja Anna Webber ning Iraani helilooja Aftab Darvishi Pärsia mõjutustega uudisteos.
Islandi kõige paremini hoitud muusikaline saladus on kujutlusvõime piire ületavaid helisid loov tüdrukutebänd "Viibra".
Flöödiseptett sai alguse 2016. aastal koostöös Björkiga ja mullu ilmus ka nende esimene album, millel kõlavad nii ansambliliikmete kui teiste heliloojate eksperimentaalsed teosed, mis panevad flöödi proovile klassikaliste ja kaasaegsete mänguvõtete ühendamisega.
2017. aastal loodud Poola renessanss- ja barokkmuusika ansambel "Ensemble del Passato" esitab vähetuntud autorite muusikat, otsides ise arhiividest vanu noote.
Ansambli põhikoosseisu kuuluvad sopran Anna Budzyńska, lautomängija Henryk Kasperczak ja kitarrist Maciej Kończak ning nende esituses on alati kuulda lauto ja ka hääleimprovisatsioone.
Rootsi helilooja Ylva Fred (sündinud 1990) teeb oma esimesi katsetusi ooperi vallas. Tema partituurid on sageli graafiliselt tušiga paberile joonistatud.
Dramaatilisi kontraste ja kirglikke tundepuhanguid sisaldav laulutsükkel "Den sista människans leende" (Viimase mehe naeratus) on loodud Axel Winqvisti tekstile.
Klassikaraadio sõidu- ja elamiskulud Berliinis kandis Music Estonia.
Stuudios on Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.