Juba ammu enne seda, kui Bach kirjutas "Missa h-moll" ja Beethoven "Missa solemnise", oli sündinud kordumatu koorimuusika meistriteos, Monteverdi "Vesprid". Aastal 1610 loodud mitmnekoorimuusika teos ärkab ellu helilooja 450 sünniaastal auhindu pälvinud Prantsuse ansambli "Pygmalion" tõlgenduses koos dirigent Raphaël Pichoni ja noorte solistidega.
Muusikamaailmas on teos saanud tuntuks 1610 vesprite nime all, kuigi selle ladinakeelseks originaalpealkirjaks on "Vesperis in Festis Beata Mariae Vergine". Teos on komponeeritud piiblitekstidele, mis on kasutusel katoliku liturgias neitsi Maarja päevadel.
Ulatuslik teos nõuab koorilt jagunemist 10 hääleks, vahel lauldakse kahe eraldi koorina, lisaks seitse solistipartiid. Ajalukku on teos läinud ka Monteverdi erakordne lähenemine igale teose osale. Need esitlevad
Monteverdi seob teoses vana ja uut komponeerimistehnikat. Mis puhul said Vesprid loodud, selle üle vaidlevad muusikateadlased tänini. Teada on, et Vesprite noodid anti Veneetsias välja aastal 1610, kui Monteverdi töötas Mantua õukonnas.
Esinevad: Giuseppina Bridelli (sopran), Eva Zaicik (mezzosopran), Emiliano Gonzalez Toro ja Magnus Staveland ( tenor), Virgile Ancely, Renaud Bres ja Geoffroy Buffière (bass).
Bordeaux Ooperis tegutsevat vanamuusikaansamblit ja koori "Pygmalion" juhatab selle aastal 2006 loonud dirigent Raphaël Pichon.
Kontsert on salvestatud 31. juulil Londoni Royal Albert Hall`is BBC Promsil.
Stuudios on Anne Prommik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.