„Pole mõtet mängida klaverit, kui miski selle juures ei meeldi. Klaverimängu juures peab armastama kõike! Kõige inspireerivam on see, et klaveril saab tekitada tohutult erinevaid kõlavärve, teoste helimuster ja harmoonia on mitmekesine ja see võimaldab väga sügavat eneseväljendust.“ (Daniil Trifonov)
Meie aja üks hõivatumaid pianiste, 27-aastane Daniil Trifonov on esinedes juba terve maailma läbi reisinud ja saavutanud preemiaid nii Tšaikovski, Skrjabini, Rubinsteini kui Chopini konkursil. Tšaikovski konkursi võitis Trifonov 20-aastaselt ning aasta hiljem sõlmis ta lepingu Deutsche Grammophoni plaadikompaniiga. Firma andis välja Trifonovi debüütkontserdi Carnegie Hallis ja debüütplaadil kõlavad Chopini, Liszti ja Skrjabini teosed.
„Sel noormehel on olemas kõik klaverimänguks ja musitseerimiseks vajalik ja veel palju rohkemgi. See, mida ta oma kätega suudab teha, on imeline ning tema klahvipuudutus on ühtaegu õrn ja vajadusel ka deemonlikult plahvatav ja jõuline. Ma pole kunagi varem nii isikupärast ja sellise kõlameelega pianisti kohanud.“ (Martha Argerich)
Oma muusikuteed alustas Trifonov Venemaal ja jätkas õpinguid Clevelandis Sergei Babajani juures. Lisaks klaverimängule on Trifonov võlutud ka komponeerimisest ning tema musikaalsest suguvõsast võib leida muusikateoreerikuid, lauljaid ja isegi akordioniehitajaid.
„Üksindus on oluline, et ei oleks segajaid ja saaks kompositsiooniprotsessile mõelda. Vahel ei kirjuta ma mitu kuud ühtegi nooti, ükskord aga valmis paari päeva jooksul terve kontserdiosa.“ (Daniil Trifonov)
Koos Prantsuse Raadio filharmooniaorkestriga esitab Trifonov Sergei Rahmaninovi Klaverikontserdi nr 3. Kavas on ka Johannes Brahmsi Sümfoonia nr 2. Dirigeerib Myung-Whun Chung.
Stuudios on Nele-Eva Steinfeld.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.