Liina Sumera (1988) on sündinud Tartus ning õppinud Heino Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis klaverit ja flööti, hiljem ka pop-jazz laulu. Huvi kompositsiooni vastu tekkis tal juba varajases teismeeas, kui ta nii mõnigi kord pilli harjutamise asemel enda muusikat lõi. Liina Sumera on õppinud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias helirežiid Siim Mäesalu juhendamisel ja kompositsiooni Helena Tulve ning Margo Kõlari käe all. Ta on täiendanud end Sibeliuse Akadeemias kompositsiooni suunal. 2012. aasta sügisest töötab ta video- ja helitehnikuna NUKU teatris.
Sumera on kirjutanud muusikat kammerkoosseisudele, orkestrile ja elektroonikale. Heliloojana hindab ta erinevaid muusikalisi kogemusi ja leiab, et igast žanrist on midagi õppida: "See on üks viis, kuidas arendada oma loomingulisi oskusi ja kuidas osata mõelda erinevatel muusikalistel tasanditel." Tänu helirežiilistele teadmistele teeb ta paljud salvestused ja kokkumängud (ingl mixing) ise.
2012. aastal pälvis Liina Sumera preemia Soundtrack Cologne nimelisel rahvusvahelisel konkursil Felix Könnerti animatsiooni "Apollo" muusika ja helindamise eest. 2013. aastast on ta ka aktiivselt kirjutanud filmi- ja teatrimuusikat: "20000 ljööd vee all" (2013, lav. Vahur Keller, NUKU), "Väike prints Hamlet" (2014, Erki Aule, Rahvusooper Estonia), "Supilinna salaselts" (2015, rež. Margus Paju, NAFTA), "Linnud" (2017, lav. Vahur Keller, NUKU teater), "Maasikaõgijad" (2018, rež. Mattias Mälk, Eesti Joonisfilm), "Sinel" (2018, rež. Meelis Arulepp, Sean Mullen, A Film) jpt.
Sumera muusika filmist "Supilinna salasets" valiti 2017. aasta laulupeo orkestrimuusika programmi. Süit osutus väga edukaks ning seda on ette kantud veel Šveitsis, Prantsusmaal ja Rootsis.
2018. aastal osales tema elektrooniline teos "Conatus" 65. rahusvahelisel heliloojate rostrumil Budapestis, kus valiti noorte heliloojate kategoorias soovitatud teoste hulka.
Saate autor on Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.