Jaan-Eik Tulve sõnul on kontserdi nimiteos "L'Abbé Agathon" (Isa Agathon) on saatnud teda pea kümme aastat ning mainitu kõrvale sai reastatud Arvo Pärdi teosed, mis kokku moodustavad omamoodi missa ning peaks kuulajale andma hingesöakust oma eluga pärast kontserti rahus edasi kulgeda.
Pea 15 aastat tagasi valminud "L'Abbé Agathon" on kirjutatud sopranile ja kaheksale tšellole ning põhineb varakristlikul legendil. Teos jutustab emeriit Agathonist, kes kohtub pidalitõbisega ning alles pärast mitmeid proovilepanekuid selgub, et pidalitõbine on tegelikult Jumala poolt saadetud ingel ning ta õnnistab abeed Jumala nimel.
"Alleluia-Tropus" (2008) on kirjutatud õigeusu liturgilise pealaulu, püha Nikolause tropari kirikuslaavikeelsele tekstile.
"Paralleelsed kvindid, kvardid ja tertsid – aina uuesti tagasipöörduva refrääniga lihtne struktuur ja elementaarne vorm – kõik see peaks väljendama õnnelikku kokkukuulumist möödunud aegadega, Nikolause ajaga," on helilooja öelnud.
"Kleine Litanei" on valminud kolm aastat tagasi Viini püha Virgiliuse kabeli taasavamise puhul.
Tegemist on omapärase, 13. sajandil rajatud pühakojaga, mis asub otse Viini südalinnas, 12 meetri sügavusel maa sees ning krüpt taasavastati alles 1973. aastal, kui hakati ehitama uut metrooliini.
"Missa brevis" (2009/2010) on valminud Berliini müüri langemise 20. aastapäeva puhul, kolmeosaline teos on hiljem seatud esitamiseks mitmele koosseisule.
"Missa syllabica" (1977/1996) on üks varasemastest Pärdi teostest ning esimene tintinnabuli-stiili näide, milles helilooja lähtub muusika loomisel tekstist.
Arvo Pärt:
"Tahtsin sõnu kasutada pigem objektiivselt, et neid saaks kohandada ka liturgilise funktsiooniga. Igale silbile vastab üks noot, lisaks sellele tulenevad helikõrgused sõnade pikkusest, nagu ka rütmid ja faasidevahelised pausid tulenevad teksti struktuurist ja kirjavahemärkidest."
Teose "Da pacem Domine" on tellinud katalaani helilooja ja dirigent Jordi Savall, ning teose aluseks on üheksandast sajandist pärit gregooriuse koraalil.
Arvo Pärt hakkas teost kirjutama kaks päeva pärast Madriidis toimunud terrorirünnakut (11. märts 2011) ning teos on igal aastal Hispaanias kõlanud hukkunute mälestuseks.
"Vater unser" (2005/2011) (uus seade Tõnis Kaumann) on üks kuulsamaid ja märgilisemaid Pärdi teoseid.
Meieisapalve saksakeelsele tekstile loodud teos on pühendatud Pühale Isale, paavst Benedictus XVI-le ning eristub helilooja loomingu üldpildist nii oma kõla kui struktuuri poolest.
The Hilliard Ensemle`i laulja, David Jamesi 50ndaks sünnipäevaks kirjutatud "My Heart's in the Highlands" (2000) on loodud šoti poeet Robert Burnsi tekstile: Mu süda on mägedes, mägedes veel, mu mägede poole käib mõte ja meel.
Kontserdil esinevad Liisi Promet (sopran), Mikk Dede (kontratenor), Valter Soosalu (tenor), Taniel Kirikal (bariton), ansambel Vox Clamantis ja Estonian Cello Ensemble.
Organist on Ene Salumäe, dirigent Jaan-Eik Tulve.
- "Alleluia-Tropus" (2008) vokaalansamblile või kammerkoorile ja kaheksale tšellole
- "Kleine Litanei" (2015) segakoorile a cappella
- "Missa brevis" (2009/2010) kaheksale tšellole I Kyrie
- "Missa syllabica" (1977/1996) segakoorile a cappella II Gloria
- "L'Abbé Agathon" (2004) tenorile, baritonile, meeskoorile ja kaheksale tšellole
- "Missa syllabica" III Credo Præfatio
- "Missa brevis" II Sanctus
- "Missa syllabica" IV Sanctus
- "Vater unser" (2005/2011) sopranile ja kaheksale tšellole (2018, seade Tõnis Kaumann)
- "Missa brevis" III Agnus Dei
- "Da pacem Domine" (2004/2010) vokaalansamblile ja kaheksale tšellole
"Missa syllabica" VI Ite, missa est - "My Heart's in the Highlands" (2000) kontratenorile ja orelile
Tekstis on kasutatud festivali Pärdi päevad 2018 bukletis trükitud materjale.
Ülekanne Tallinna Jaani kirikust.
Helirežissöör Ats Treimaa, toimetaja Marge-Ly Rookäär.
Eetris esmaspäeval, 10. septembril kell 19.
Jaan-Eik Tulve räägib kontserdist saates Delta esmaspäeval, 10. septembril kell 13.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.