Rahvusvaheline heliloojate rostrum on 1954. aastast toimuv maailma üks tähtsamaid nüüdisheliloomingu foorumeid, mille eesmärk on uue muusika tutvustamine ja propageerimine raadioeetri vahendusel. Sündmuse peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu IMC.
Tänavu toimus rostrum Ungari pealinnas Budapestis koostöös Bartóki Raadioga (MTVA). Osa võttis 26 riiki ning kuulamisele ja hindamisele tuli 55 heliteost, mille komponeerimisaeg jäi viimase viie aasta sisse.
Noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias tunnistati parimaks hollandlase Jan-Peter de Graaffi orkestriteos "Le café de nuit", mis on inspireeritud Vincent van Goghi samanimelisest maalist ja kunstniku kirjadest oma vennale Theole.
Teos ei ole autori sõnul siiski maali otsene tõlgendus, kuid vihjab eri aegade nn kohvikumuusika stiilidele nagu džäss, prantsuse šansoon, saksa ekspressionism või ka elektrooniline tantsumuusika. 13-minutiline orkestrifantaasia või -nokturn "Le café de nuit" on kirjutatud 2017. aastal ning selle esiettekanne toimus tänavu jaanuarikuus mainekas Amsterdami Concertgebouw's, mängis Residentie Orkest dirigent Nicholas Conloni juhatusel.
Noortekategoorias tõsteti võidutöö kõrval esile kaks teost: portugali helilooja Igor C. Silva intensiivne elektrikitarri ja löökpillide duo "Plastic Air" tehislikkuse teemal ning eesti helilooja Liina Sumera pühaliku atmosfääriga elektrooniline teos "Conatus", mis osutus põhikategoorias noorte heliloojate töödest kõige edukamaks, edestades kummalisel kombel koguni noortekategooria võiduteoseks tituleeritud Jan-Peter de Graaffi teost.
Punktitabeli eesotsas olid ka noore horvaatia helilooja Matko Brekalo teos "identification<change ability>stagnation" ja vene autori Adeliia Faizullina "Shuralli and Arba".
Hooaja esimeses saates 7. novembril kõlavadki noortekategooria parimad.
Teoseid kuulavad ja nende üle mõtisklevad noored heliloojad Liisa Hõbe, Gerta Raidma ja Alisson Kruusmaa. Saatejuht on Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.