Resonants
ERSO ja Olari Eltsi kontserti 22. veebruaril käis kuulamas Maria Vooglaid, kes räägib, milliseid mõtteid tekitas temas Tõnu Kõrvitsa uudisteos "Hüljatud tuletornide ajalugu" ning milliseid harvaesinevaid kvaliteete tõi Brahmsi Viiulikontserdis esile solist Antje Weithaas. Vooglaid rõõmustas, et seekord õnnestus vältida kontserdivormiga kaasnevat võistluslikku momenti: "Mulle tundus, et Brahms väljus võidukana."
Dominant
Vestlusringi teemaks on vabariigi aastapäeva pidulik kontsert, millest saavad igal aastal 24. veebruaril osa kõik Eesti inimesed.
Heidame tegijate abiga pilgu riikliku tähtsusega kontserdi telgitagustesse.
Miks peab kontsert olema helge ja rõõmsameelne, kuidas on seda mõjutanud parajasti ametisoleva presidendi muusikamaitse ning kui palju vabadust jääb alles loomeinimestele?
Stuudios on Tõnu Kaljuste, Rasmus Puur ja Jaanus Rohumaa.
Rasmus Puur:
"Igal aastal on presidendi kantselei palve see, et see oleks lõbus, helge ja samas omaks ka mingit sõnumit. Selles algülesandes on ka teatav konflikt, et sul peab olema mingisugune sõnum, sõnum eeldab teatud dramaturgiat, dramaturgia eeldab konflikti. Ehk siis midagi negatiivset peab seal olema."
Jaanus Rohumaa:
"Peab tunnistama, et mina ei ole siin Eestis kohanud sellist valitsejate poolt dirigeeritavat kunsti ja ma usun, et need soovitused ja soovid on väga diskreetsed. Aga selle asja nimi on presidendi vastuvõtt ja tema vastutab tegelikult selle eest."
Tõnu Kaljuste:
"Selle avaliku kontserdi järel mul on küll tavaline olnud, et kuskil linna peal tuleb keegi ja võtab varrukast kinni. Inimesed tulevad rääkima. Tal on igal juhul resonantsi."
Saate toimetaja on Miina Pärn, helimontaaži tegi Katrin Maadik.
Helikaja on eetris laupäeval, 2. märtsil kell 9.
Kordub pühapäeval, 3. märtsil kell 12.
Helikaja vestlusringis osalejad: (vasakult) Rasmus Puur, saatejuht Miina Pärn, Tõnu Kaljuste ja Jaanus Rohumaa. Autor: Klassikaraadio
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.