Juunis teeb neli saadet "Vinüül" Maria Kiisk, kes sündis ja kasvas üles Stockholmis ning on juba 40 aastat töötanud Rootsi Televisioonis.
Tema isa Harri Kiisk oli tuntud muusikamees, ajakirjanik ja ühiskonnategelane ning nende kodus oli palju heliplaate ja noote.
Kodus räägiti ainult eesti keelt ja plaadiriiulis olid aukohal eesti muusikaga plaadid. Sellest kodust käis läbi palju tuntud kultuuritegelasi.
Laupäeval 1. juunil kell 21 ja pühapäeval 2. juunil kell 23.
Esimeses saates räägib Maria Kiisk kontaktidest Eduard Tubinaga ja tema muusikaga.
Ilus ja kättesaamatu meretagune Eesti ilmutas ennast vahel muusika kaudu. Selline imeline hetk oli ka 1969. aasta laulupidu raadioeetrist.
Üks suuri muusikalisi raputusi oli heliplaadilt kuuldud Veljo Tormise "Raua needmine".
Laupäeval 8. juunil kell 21 ja pühapäeval 9. juunil kell 23.
Maria Kiisk jätkab juttu talle armsate heliplaatide juures. Sekka puistab ta mõned muusikamälestused ka mujalt, aga ikka on kõige keskpunkt talle Eesti, mis tema noorusajal näis kättesaamatus kauguses.
Veljo Tormise muusikaga heliplaadid pakkusid rohkem kui ühe elamuse. Nii Rahvusmeeskoori kui Tõnu Kaljuste juhatatud Ellerheina esituses.
Ennast ooperifänniks nimetav Maria räägib vaimustusega sellest, kuidas ta avastas enda jaoks sellised suurepärased lauljad nagu Urve Tauts, Teo Maiste ja Tiit Kuusik. Ta kohtus nendega Stockholmis, kui Estonia teater seal 1980ndatel külalisetendusi andis.
Laupäeval 15. juunil kell 21 ja pühapäeval 16. juunil kell 23.
Kui juba Tubin ja Stravinski džässmuusikat armastasid, siis miks ei tohtinud tõsise muusika kõrvalt seda teha üks nooruke eestlanna Stockholmis. Esmalt armus ta Ella Fitzgeraldi laulmisse, seejärel tuli Oscar Peterson. Oma tugeva jälje jättis ka pianist Jan Johansson.
Ootamatu tutvus ansambli Collage plaadiga "Kadriko" pööras täiesti uue lehekülje. Ja nagu ikka, Eestist kaugemal kuulati seda muusikat veidi teise kõrvaga.
Veel on juttu kõige esimesest ESTOst ja sellest, kuidas oli sündmusega seotud ansambel Külapoisid.
Laupäeval 29. juunil kell 21 ja pühapäeval 30. juunil kell 23.
Kustumatud elamused ooperihäältega – Maria Callas ja Giuseppe Di Stefano. Pluss muidugi Teo Maiste, kelle lauldud aariad ooperist Cyrano de Bergerac" ei jätnud kedagi külmaks
Saate aimu, mis tunne oli kuulata Helsingis 1984 suvel koos Arvo Pärdiga albumit "Tabula rasa", kui see plaat ei olnud veel müügilettidele jõudnudki.
Olud muutusid ja 1980ndate lõpus jõudis Maria Kiisk lõpuks ometi ka Eestisse, mis oli tema unistustes kogu aeg olnud kui muinasjutumaa.
Tema saabumist märgistas ETV ja Rootsi Televisiooni ühisprojekt, millega ta siin tööd tegi. "Viiuldaja katusel" Jüri Krjukoviga peaosas on seepärast suure emotsiooniga laetud.
Ning veel – "Muusika on Eesti kõige suurem kuld," ütleb Maria Kiisk.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.