"Kogu mu teadlik muusikategemine on algusest peale olnud mu enda vaba valik," ütleb Tüür.
"Isegi algusaastad, kuigi igat last tuleb sundida pilli harjutama ja noorena ei pruugi selle vajalikkusest aru saada. Kuid mõeldes hilisema aja peale, kui sai bändi tehtud ja "traati tõmmatud", siis tähendas ka see sama, seesmisest vajadusest tingitud tegevust. Juba In Spe aegu oli see vabadus mulle väga tähtis, sest kui mõtlesin mingi loo välja, läksin sellega proovi, sain kohe kuulata, kohe kontrollida oma muusikat viie-kuue mängija esituses, mis oli väga hea kool. Pluss veel see, et olin kogu aeg kontaktis publikuga."
Küsimusele kontaktist publikuga on Tüür andnud vastuseid paljudes intervjuudes.
1996 vastas ta niimoodi:
"Ma ei kuulu nende heliloojate hulka, keda absoluutselt ei huvita, kas nende muusika läheb kellelegi korda või mitte. Ma ei arvesta teadlikult publiku maitsega, kuid teen sellist muusikat, mis mulle endale meeldib, mida ise tahaksin kuulata. Nagu üks tuntud muusik on öelnud: "Ma pole ju ometi nii erakordne inimene, et ei leiduks kedagi teist, minuga sarnaselt muusikat tajuks.""
Veel üks küsimus saatest. Milline peatükk oli tollal Tüüri loomingus käsil?
Tollal veel vastust ei olnud. Võib-olla 10 aastat hiljem saab sellele peatükile pealkirja panna, pakub helilooja.
Tagantjärele võib öelda, et albumi "Crystallisatio" ilmumisega sai alguse Erkki-Sven Tüüri loomingu lendutõus, laiem tuntus Eestist väljaspool.
Saade on eetris esmaspäeval 7. oktoobril kell 19.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.