Erkki-Sven Tüüri autorikontserdil esitab tema loomingut heliloojale lähedane kollektiiv Tallinna Kammerorkester.
Dirigendipuldis on Kaspar Mänd.
Ettekandel on nii Tüüri varajasest loomeperioodist kui ka päris viimastest aastatest pärit teosed, eranditult aga sellised, mille omal ajal on Eesti esiettekandele toonud just Tallinna Kammerorkester.
Neist varaseim, "Action. Passion. Illusion", tuli esiettekandele 25. oktoobril 1993 Tallinnas Tõnu Kaljuste juhatusel ning on seega sama vana kui kollektiiv ise.
Erkki-Sven Tüür meenutab:
"Kui Tõnu Kaljuste kutsus aastal 1993 kokku Tallinna Kammerorkestri, soovis ta minult saada lühikest ja efektset orkestripala. Nii sündis "Väike kevadine avamäng", millest hiljem sai "Illusion" – tundsin kohe pärast esiettekande kuulamist, et see võiks olla lõpulugu kolmeosalises tsüklis. Kirjutasin aeglase osa "Passion" ja seejärel alustava osa "Action". Praegu on see kolmik koos "Insula desertaga" mu enimmängitavate heliteoste hulgas terves maailmas, küll kontserdilavadel, küll erinevate balletilavastuste osadena."
Uue sajandi esimesel kümnendil loodud "Rada ja jäljed" kõlas 29. juunil 2005. aastal Tartu Jaani kiriku avamiskontserdil samuti Tõnu Kaljuste dirigeerimisel.
Teose loomiseks andsid heliloojale tõuke Ierapetras suurejoonelisel paastuaja algusele pühendatud teenistusel saadud elamused.
Helitöö on pühendatud Arvo Pärdile.
Käesolevast aastakümnest pärit "Flamma" maailmaesiettekande tegid Canberras Austraalia Kammerorkester ja dirigent Richard Tognetti, kellele teos on ka kirjutatud.
Eesti publikuni jõudis muusikateos aga 27. aprillil 2012. aastal Tallinna Mustpeade majas just Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Risto Joosti esituses.
Sama koosseis tõi 3. mail 2018 Tallinna Mustpeade majas esiettekandele ka Tüüri kõige uuema viiulikontserdi nr 2 "Angel's Share" ehk "Ingli osa".
Esmaettekandel mängis soolopartiid briti viiuldaja Hugo Ticciati, seekordsel kontserdil on solist Triin Ruubel-Lilleberg.
Kui Tüüri varasemas loomingus oli tähelepanu all eri stiilide kõrvutamine ja vastandamine, siis 21. sajandil kirjutatud muusika on nagu ühtne ja osadeks lahutamatu voog, kus fookuses on energia, selle koondamine ja koondumine, kasvamine ja kahanemine ning erineva intensiivsusega energialainete vaheldumine.
Ja ehkki nüüdseteski teostes võivad olla koos n-ö eri stiilid – koos klassikaga on ta paiguti kasutanud džässi- ja isegi rokielemente –, siis neid ei ole omavahel vastandatud, vaid muusika pigem muundub kord üheks, kord teiseks, kord balansseerib nende vahepeal.
(Virge Joamets)
Kavas:
- Erkki-Sven Tüür – "Action. Passion. Illusion" (1993)
- Erkki-Sven Tüür – "Flamma" (2011)
- Erkki-Sven Tüür - "Rada ja jäljed" (2005)
Erkki-Sven Tüür – Viiulikontsert nr 2 "Angel's Share" (2018)
Otseülekanne Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uue kontserdi- ja teatrimaja suurest saalist neljapäeval, 24. oktoobril kell 19.
Kontserdi helirežissöör on Kaspar Karner, toimetaja Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.