Nüüdismuusika festival AFEKT toimub tänavu 28. oktoobrist 5. novembrini Tartus ja Tallinnas.
Festivali kunstiline juht Monika Mattiesen ütleb, et AFEKT pulseerib ja resoneerub praegu maailma nüüdismuusikaskeenel toimuvaga, seda nii käesolevale ajale iseloomulikult stiilide stiihias kui ka nüüdismuusika elavaks klassikuks tituleeritud AFEKT-i peakülalise Toshio Hosokawa loomingu vahendusel.
Sel aastal on festivali AFEKT üks rõhuasetusi kahel heliloojate paaril: Märt-Matis Lille ja Toshio Hosokawa loomingu lähtepunktiks on tihti Jaapani klassikalise kultuuri ja filosoofia tagamaad ning arhailiste kultuuride tähendusväljad.
Teiseks on kõrvutatud Rebecca Saunders ja tema juures õppinud ameeriklane Mark Barden, kelle skulpturaalsed helikollaažid tegelevad helimassiivide akustiliste ruumilahendustega.
Festivali AFEKT kontserdid Klassikaraadios:
Reede, 1. november kell 19
AFEKT sümfooniakontsert
Kristi Mühling (kannel)
Vambola Krigul (löökpillid)
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Dirigent Clement Power
Festivali AFEKT sümfooniakontsert esitleb festivali kesksete heliloojate Toshio Hosokawa ja Märt-Matis Lille filosoofilisi ja esteetilisi ühisosi ning erisusi.
Need peegelduvad ulatuslikes sümfoonilistes helimaastikes, mille keskmes on arhailiste ja ida kultuuride sümbioos lääne modernistliku helikeelega.
Kava raamivad ühelt poolt maailma nüüdismuusika lavade superstaari Olga Neuwirthi looming ja teisalt noore Eesti helilooja Maria Kõrvitsa uudisteose maailmaesiettekanne.
ERSO ees debüteerib Briti dirigent Clement Power, kes on üks kõige hinnatumaid ja nõutumaid nüüdismuusika dirigente maailmas.
Ta on tuntud eelkõige suurepärase 20. ja 21. sajandi muusika interpreedina, kes on teinud koostööd paljude mainekaimate Euroopa orkestritega ning annab sageli kontserte selliste juhtivate uue muusika ansamblitega, nagu Klangforum Wien, MusikFabrik jt.
Kavas:
- Märt-Matis Lill - "Hara Hoto varemed"
- Maria Kõrvits - "Darkness and Deeper Dark" (esiettekanne)
- Olga Neuwirth - "Masaot/Clocks without Hands"
- Toshio Hosokawa - "Ferne Landschaft"I-III
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist.
Helirežissöör on Siim Mäesalu, toimetaja Johanna Mängel.
Kontsert on järelkuulatav siin
Teisipäev, 5. november kell 19
AFEKT avakontsert
AFEKT Sinfonietta
Dirigent ja solist (bass) Andreas Fischer
AFEKTi avakontserdi keskmes on maailmamainega nüüdismuusika laulja ja dirigent Andreas Fischer.
Rahvusvahelise koosseisuga nüüdismuusikale pühendunud solistidest koosnev AFEKT Sinfonietta toob Fischeri soleerimisel ja dirigeerimisel maailmaesiettekandele Helena Tulve muusikateatri elemente kätkeva teose dirigeerivale vokalistile ja sümfonietile.
Ootamatus rollis näeme Andreas Fischerit nüüdismuusikateatrile keskendunud poola helilooja Wojtek Blecharzi teoses.
Lisaks on kavas katkend Saksa nüüdismuusika suurkuju Enno Poppe ooperist "IQ" ja maailma nüüdismuusikalavadel nõutud noore ameeriklase Mark Bardeni ruumi akustilisi parameetreid testiva tsükli "Monoliths" uue versiooni esiettekanne.
Andreas Fischer on laulja (bass) ja dirigent. Ta on õppinud koolimuusikat ja laulu Stuttgardis ja Viinis. Juba õpingute ajal keskendus tema huvi kaasaegsele muusikale.
Ta on töötanud vabakutselise laulja, samuti ansambli Neue Vokalsolisten Stuttgart liikme ja juhina ning nõnda on ta olnud loendamatute nüüdisteoste esiettekandja.
Fischer peab väga oluliseks tihedat koostööd heliloojaga ja on koostööd teinud teiste hulgas Karlheinz Stockhauseni, Helmut Lachenmanni, Luciano Berio, Peter Eötvösi, Chaya Czernowini, Brian Ferneyhough', Beat Furreri, Salvatore Sciarrino, George Aperghisega.
Suurt huvi tunneb ta ka muusikateatri vastu.
Kavas:
- Mark Barden – "Monoliths" instrumentidele ja bassile (uue versiooni esiettekanne)
- Mart Siimer – "Expectavi" bassile ja sümfonietile (esiettekanne)
- Wojtek Blecharz – "Ocean is not enough" 13 mängijale ja performatiivsele dirigendile
- Enno Poppe – "Verbalkleid" soolobassile
- Helena Tulve – "Lament" bassile ja sümfonietile (esiettekanne)
Kontsert on salvestatud esmaspäeval, 28. oktoobril Noblessneri valukojas, Nobeli saalis.
Helirežissöör on Kaspar Karner, toimetaja Johanna Mängel.
Kontsert on järelkuulatav siin
Reede, 8. november kell 19
Ensemble Fractales
Gian Ponte (klaver), Marion Borgel (viiul, vioola), Diego Coutinho (tšello), Renata Kambarova (flööt), Benjamin Maneyrol (klarnet)
Ensemble Fractales on asutatud 2012. aastal Brüsseli konservatooriumi juures ja sündis vajadusest edendada nüüdismuusikat.
Neid on juhendanud ja toetanud ansamblid nagu Ictus, Ensemble Recherche ja Klangforum Wien. Esialgu spetsialiseeruti spektraalmuusikale, kuid hiljem on repertuaari laiendatud teistelegi nüüdismuusika suundadele, nagu saturationism, musique concrète, elektrooniline muusika, new complexity, minimalism.
Fractales toetab nüüdseks juba ka ise rahvusvahelise nüüdismuusika avangardi, töötades regulaarselt noorte heliloojatega, nt algatati 2017. aastal resideerimisprogramm "Be Connect", mis pakub eri maade heliloojaile võimalust selle ansambli ümber koonduda ja kohtuda ning ühiselt eksperimenteerida.
Esinetud on paljudel festivalidel ja kontserdisaalides, nagu "Les nuits du beau tas", "Europart", "Batard", "La semaine du son", Belgia muusika päevad, Week of the Contemporary Music, "Piknik Music", Spatial Studio, SMOG, "Loop", "Summer of Sounds", Schönbergi keskus, festival "ISA", "Impuls", Darmstadti suvekursused jne, samuti oli ansambel AFEKT-i külaline 2016. aastal.
Nende ülesastumisi on vahendanud eri maade ringhäälingud. Ansamblile on kahel korral omistatud Viini muusika ja kunstide ülikooli interpretatsioonipreemia "Just Composed!" (2014, 2018), parima uudisteose ettekande preemia, žürii ja publiku preemia Wilhelm Twee kammermuusikakonkursil (2017), Vocatio SA preemia (2017).
Fractales oli ka hooajal 2017/18 Forum des Compositeurs' juures resideeriv helilooja.
Ansamblit toetab Vallooni Brüsseli föderatsioon.
Marianna Liigi, Elo Masingu ja Sylvain Marty esiettekandele tulevad teosed on pühendatud ansamblile Fractales ning on osa projektist "BE connected FREE".
Kavas:
- Toshio Hosokawa - "Stunden-Blumen" (2008) klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile
- Claude Ledoux - "Erotique" (2018) flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, klaverile
I Regarde-moi
II Dis-moi
III Erotique - Marianna Liik - "Helide kardin"* (2019) flöödile/pikoloflöödile, klarnetile/bassklarnetile, viiulile, tšellole, klaverile
- Elo Masing - "eight miniature atmospheres"* (2019) flöödile, klarnetile, klaverile, viiulile, tšellole
- Sylvain Marty - "Silence zone of body"* (2019) flöödile, klarnetile, klaverile, viiulile, tšellole
- Märt-Matis Lill - "Capricorn" (2015) flöödile, klarnetile, klaverile, viiulile, tšellole
- Mark Barden - "Personae" (2009) bassflöödile ja bassklarnetile
Kontsert on salvestatud pühapäeval, 3. novembril Tallinna Suurgildi saalis.
Helirežissöör on Teet Kehlmann, toimetaja Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.