photo

Kooskõla

Tööpäeviti kell 14.05

Kõlab klassikalise muusika suurteos koos kommentaariga.

"Kooskõla" pakub igal argipäeval kell 14.05 kuulajatele sümfooniaid ja sümfoonilisi suurvorme, et ka keset kiiret ja killustatud päevarütmi oleks kuulajatel võimalus süveneda ning kogupikkuses tervikteost kuulata. Muusikale eelneb toimetaja kommentaar, kus on räägitud teose ajaloolisest taustast ja ajastu kontekstist, kriitikute ja publiku reaktsioonist, helilooja elujärgust teose loomise perioodil ning teose tähtsusest ja tähendusest nii helilooja loomingus kui muusikaloos omal ajal ja tänapäeval. Kõlab muusika nii eesti kui ilmakuulsate heliloojate sulest.

Sõna sümfoonia tuleb vanakreeka keelest ning tähendab kooskõla. Sümfoonial on läbi aegade olnud erinevaid tähendusi, ent tänapäevases mõistes arenes sümfoonia välja 18. sajandil ja klassikalise sümfoonia pikkuseks kujunes umbes 20 minutit. Seevastu Ludwig van Beethoveni 3. sümfoonia vältab juba ligemale tunni ja viimases, 9. sümfoonias pani ta laulma ka koori. Hector Berlioz tegi julge sammu edasi, lisades oma Fantastilise sümfoonia osadele sõnalised seletused. Siit jäi vaid lühike samm sümfooniliste poeemideni. Suurima ulatuse ja mahu saavutas sümfoonia Gustav Mahleri loomingus. Vastukaaluks sellisele ülepakutusele püüdis Jean Sibelius sümfooniasse alles jätta vaid olulisema. Hilisema aja heliloojad kuni tänapäevani välja on sageli kasutanud oma ideede väljendamiseks sümfooniat kui paindlikku žanri.

Kooskõla autorid on Marge-Ly Rookäär, Anne Prommik, Tiina Kuningas, Liina Vainumetsa, Kersti Inno, Nele-Eva Steinfeld, Johanna Mängel, Miina Pärn, Markus Järvi, Sakarias Leppik jt

Foorum

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Lae juurde ({{take}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Leia meid Facebookist