Helikaja 13. jaanuaril

Pühapäeval annab ERR üle tiitli Aasta Muusik 2017. ‟Helikaja” avab ukse laureaat Jaan-Eik Tulve loodud ansambli Vox Clamantis siseringi, kus muusikuid ühendab midagi enamat kui kollegiaalsus. Eetris laupäeval, 13. jaanuaril kell 9. Kordub pühapäeval kell 12.

Aasta muusiku tiitel omistatakse Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajate otsusel muusikule, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.
Dirigent ja gregooriuse laulu spetsialist Jaan-Eik Tulve on juba enam kui 20 aastat olnud omanäolise ja erilise kõlaga ansambli Vox Clamantis kunstiline juht. Tulve sõnul on Vox Clamantis selline kollektiiv, mis on alati inimeste küljes kinni ning parajasti just seda nägu, millised on ansamblisse kuuluvad lauljad.

Kõrgete ideaalide ja imelise pühendumusega vokaalansambel Vox Clamantis koondab muusikuid, kes oma põhitöö kõrvalt tunnevad üheskoos sügavat huvi Euroopa muusika aluseks peetava gregooriuse laulu vastu. Oma kontsertidel loovad nad oskuslikult sildu vana ja uue vahel, põimides südamelähedase gregooriuse laulu kõrvale kavadesse ka varast polüfooniat, nüüdisloomingut ning jazzi ja eri rahvaste muusikatki. Läbi kahe aastakümne on kollektiiv andnud arvukalt kontserte nii kodumaal Eestis kui ka teistel mandritel ning pälvinud paljude tunnustuse hulgas maineka Grammy auhinna.

‟Minu meelest on Vox Clamantis selline ansambel, mille kujunemist võiks väga loomulikuks nimetada. Nende aastate jooksul tundub olevat kõiki lauljaid, kes Voxis laulnud, iseloomustamas üks nähtus, mida ma nimetaksin respektiks erinevate lauljate eri kvaliteetide suhtes,” ütleb ansamblis algusest peale laulnud Jaan Leppik. Mõned aastad vähem samasse kollektiivi kuulunud Ott Kask leiab, et Vox Clamantisel on omanäoline väga spetsiifiline kõla ja stiil, mida Jaan-Eigita ei kujutaks ettegi. ‟Võibolla oleksime siis lihtsalt selline tavapärane kammerkoor, kes esitab kooriassortiid?” arvab Ott.

Vox Clamantist kujundab selgelt Jaan-Eik Tulve nägemus ja ambitsioon. ‟Ma arvan, et see ongi kõige puhtamas mõttes kunstiline juhtimine, mida ta teeb – need inimesed, teised muusikud, keda ta kutsub meiega kavu tegema ja ka need kavad, mis ta ise välja mõtleb. Vox on nii palju rohkem, kui lihtsalt üks rühm lauljad,” leiab laulja Miina Pärn. Temaga samaaegselt ansamblisse astunud Anna Mazurtšak ütleb, et sõna ‟fantastiline” on see, mida Jaan-Eik proovides kõige rohkem kasutab. ‟Ma arvan, et see on midagi, mida me võibolla talle liiga vähe vastu ütleme,” lisab Mazurtšak.

Iseloomuliku kõlatunnetusega vokaalansambel laulab jätkuvalt oma südamele meelepärast ja vaimselt hingestatud muusikat, mille esituse siirus ja puhtus võimaldab kuulajail teinekord laskuda ka meditatiivsele tasandile ning alistuda oma ilumeelele. Ka pärast kahtekümmet aastat on Vox Clamantise enesekindlus kõikumatu ja kartmatus katsetada, olla pidevalt loomingulistel otsingutel ning tunnetada süvitsi erinevat muusikalist ampluaad peenetundline ja maitsekas. ‟Muidugi ideaalne oleks see, kui ka saja aasta pärast Vox Clamantise nimeline väga ilusa kõlaga ansambel oleks olemas,” naljatleb kollektiivi üks staažikamaid lauljaid Taniel Kirikal.

‟Helikaja” vestlusringis on ansambli Vox Clamantis lauljad Anna Mazurtšak, Miina Pärn, Ott Kask, Jaan Leppik ja Taniel Kirikal.

Saatejuht on Johanna Mängel.

Saade on Klassikaraadio eetris laupäeval, 13. jaanuaril kell 9.
Kordub pühapäeval, 14. jaanuaril kell 12.

Otseülekanne Tallinna Niguliste kirikust Aasta Muusik 2017 preemia üleandmiselt ja ansambli Vox Clamantis kontserdilt ‟O Antiphonen” on eetris pühapäeval, 14. jaanuaril kell 17 Klassikaraadios, Vikerraadios ja Raadio 4s ning Eesti Televisioonis.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud