Kontserdisaalis. Sergei Babajan, BBC Šoti Sümfooniaorkester ja Thomas Dausgaard

Schumanni ainus klaverikontsert äärmiselt poeetilises ent lummavalt jõulises tõlgenudses. Schuberti ainus lõpetamata sümfoonia ning Straussi ainus teos, mille avataktid sedavõrd suurt äratundmist enamikes pisutki muusikaga kokku puutunud inimestes tekitavad.

Raske on sõnadesse panna esitust, mis esimesest noodist kõrgustesse tõuseb. Kui vaikus lukustab kõrvu ning lavapimeduses sünnib helidest valgus. Kui kogu kava on elav, hingav ja vaba liikumisega tervik, mis tol õhtul hoiaks justkui terve maailma tõde ja inimeseks olemise saladust nootidevahelise pinge ja laulvuse abil koos. Just selliseid elamusi tekitab Sergei Babajani musitseerimine, milles on sügavat poeetilisust, dramatismi ning kirge iga noodi elusaks mängimisel. Robert Schumanni ainus Klaverikontsert on aga teos, mis kõigi nimetatud omaduste puudumisel kõlaks kui hunnik kasutut klahviklõbinat. Juba kontserdi avarida klaveri jõulisel osavõtul pole mitte eesriide tõusmine, vaid kardin lausa rebitakse laskuva helidekaskaadi abil edasise kuuldavale toomise nimel eest ära. Muusikalised teemad on pidevas metamorfoosses muutumises, toomaks esile nii orkestri- kui klaveripartiist üha uusi kujundeid ja kõlavõimalusi. Ideede tulevärk o n võimas, olgugi et bravuur i üle saab võidu siiski poeesia.

Kava juhatab sisse Franz Schuberti „Lõpetamata sümfoonia“, mis lisaks lõpetamatuse tiitlile oli esialgu ka „unustatud sümfoonia“ nimekandja. On erinevaid versioone, miks teos tükk aega kadunud oli või miks ainult kahest osast koosneb. Üks variant võis olla seegi, et Schubert tabas end liigselt Beethoveni poole vaatamas ning pidas seda saamatuse näitajaks, et suure meistri jälgedes turvaliselt sammuda.

Kontserdi lõpetab Richard Straussi omal ajal ehk mõõdukalt populaarne, ent tänapäeval üks tema tuntuima signatuuriga muusikateos „Nõnda kõneles Zarathustra“, mille levikule massidesse aitas tublisti kaasa Stanley Kubricku film „A Space Odyssey“.

Kontsert toimus läinud aasta septembris Edinburgh´ Festivalil.
Stuudios on Nele-Eva Steinfeld.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar

Viimati lisatud