Tõnu Kaljuste: Eesti trump on Eesti ise

Dirigent lisab, et oluline on, et Eesti ei muutuks millekski muuks. Intervjuu Eesti asja ajava Tõnu Kaljustega on eetris 22. veebruaril kell 14. Eesti Vabariigi juubelinädalal on Kaljuste igal õhtul dirigendipuldis.

Tõnu Kaljuste, rahvusvaheliselt hinnatud koori- ja orkestridirigent, on Eesti Vabariigi juubelisünnipäeva nädalal igal õhtul dirigendipuldis tegemaks seda, mida ta kõige paremini oskab – pakub kuulajatel võimalust osa saada Eesti muusika hingematvalt kaunist joonisest.
Arvo Pärdi loominguga kontsert Nordea kontserdimajas on ammu välja müüdud ja pea samas seisus on publiku suure huvi tõttu korraldatud lisakontsertki.
Lisaks on Tartus ja Tallinnas kontserdid “Maailma parim Eesti”.

Arvo Pärdi muusikaõhtu asjus oli Kaljustel suur eelarvamus kontserdisaali akustikat silmas pidades, kuid oma üllatuseks tõdes ta, et ka sellist muusikat saab seal esitada.
Märkimisväärne on aga tema sõnul see, et kahe tuhande kuulajaga põhikontsert ja sama suure publikuarvuga lisakontsertki on välja müüdud ajakirjanike meediagrupi poolt.
“Seda peab nüüd tõesti analüüsima – kas riiklik kontserdiorganisatsioon ja meediagupp on muusikaelus võistlevatel pooltel, on see vabaturu ilming või uus normaalsus?” imestab Kaljuste.
“Igal juhul tuleb sel nädalal neli tuhat inimest kuulama Arvo Pärdi muusikat ja kontserdikorralduse taga on professionaalne töö. See paneb mind väga mõtlema.”

Kahel õhtul on Kaljuste käe alla kõlamas muusikavalik programmis “Maailma parim Eesti,” kus kuuleb kümne kodumaise helilooja loomingut.
“Eesti ongi maailma parim.” kiidab Kaljuste. “Eesti suurim trump on Eesti ise ja kõige tähtsam, et Eesti jääks Eestiks, et Eesti ei muutuks millekski muuks."

Kahe poolega kontserdil kõlab muusikat Kreegist ja Tubinast Räätsa ja Pärdini.
“Me esitame repertuaari, mida oleme koos (koori ja orkestriga) teinud. Siin on ka mitmed heliloojad: Kõrvits, Sumera, Kangro, kellega on mul olnud väga hea koostöö,” jutustab Kaljuste.
“See on ilus muusika – vaheldusrikas ja kammerlik pilk meie muusikale läbi aegadele.”

Tõnu Kaljuste, kelle suurte loominguliste saavutuste seas särab eredalt 2014. aastal saadud Grammy (Arvo Pärdi muusikaga heliplaat “Adam’s Lament”) tunnustab praegust Eesti kammerkooride võidukat ajastut ja nimetab neist mõned, kes annavad pea silmad ette ka professionaalidele.
“Meil on väga tugevad kammerkoorid ja palju noori dirigente – see on väga suur asi ja oma tudengipõlvest ma sellist rohkust ei mäleta.”

Koorijuhtide koolitamisest rääkides rõhutab Kaljuste, et oluline on tudengi kontakt võimalikult paljude maailmamuusika tähtteostega, et tekiks loominguline silmaring ja muusikaline haare.
“Koorijuhtimises kehtivad reeglid nagu igal erialal,” teab 2010. aastast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professori ja dirigeerimisosakonna juhatajana tegutsev Kaljuste.
“Asja viivad edasi professionaalid ja neid on Eesti koorimuusikavaldkonnas praegu rohkem kui kunagi varem.”

1981. aastal asutas Tõnu Kaljuste Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja oli selle peadirigent paarkümmend aastat.
Tallinna Kammerorkestri asutas Tõnu Kaljuste 1993. aastal ning tänaseks on kollektiivist kujunenud laia diapasooniga tegus esindusorkester. 
Kauaaegne koostöö koori ja orkestri vahel on mõlemale toonud palju tuntust ja rahvusvahelist tunnustust alates 1993. aastal plaadifirmale ECM Tõnu Kaljuste käe all salvestatud Arvo Pärdi autoriplaadiga “Te Deum”.

Eesti suurim valupunkt on Kaljuste sõnul müra.
“Vaikust ei ole,” kahetseb ta. “Igas mõttes. Ka kõik suuremad kontserdisaalid on täis tehnikasurinat ja ventilatsioonimüha, aga kaunid kunstid peaksid loodusega leidma õige kontakti, et me ei annaks dimensiooni kõverpeeglitele. See on kogu maailma probleem – vaikust ei ole.”

Rääkides eelseisvast Eesti sünnipäevast soovib Kaljuste, et me hoiaksime meeles, kui noor on meie vabadus tegelikult.
“Eesti on arenev Euroopa riik ja on oluline, et me suudaksime kiikuda lokaalse ja globaalse vahel kriimustusteta. Peaasi, et me ei vastandaks maailma kogupilti ja Eesti külapilti, vaid suudaksime sellel ristteel mõista – kui hea koht on Eesti.”

Kontserdi “Maailma parim Eesti” salvestus on Klassikaraadio eetris laupäeval, 24. veebruaril kell 19.

Tõnu Kaljustega kohtus Marge-Ly Rookäär.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar