Saates "Rahu, ainult rahu" püüame loomingule läheneda kui lepitajale – kas loodut ja loojat võib nimetada konfliktide silujaks?
Ja kas sellisel juhul on loomingu roll sootuks suurem kui me arvame ja ka looja on enamat kui lihtsalt kunsnik, poeet või helilooja?
Paljudes põliskultuurides on konfliktide lahendamiseks lepitusele ja ühisele harmooniale suunatud rituaalsed praktikad.
Kas kaasaegne läänelik kultuur on selles osas täielik vaeslaps või on meil midagi, mis suudab täita samu funktsioone, mida põlisrahvastel vastavad rituaalid?
Kas kunst enda paljudes avaldumisvormides võib konflikte ennetada ja lahendada?
Kas looming võib olla lepitus?
Kuidas arhitektuur, maalikunst, muusika jpt loometöö viljad võivad aidata meil rahu endas ja omavahel leida?
Esimese saate külaline on helilooja Toivo Tulev.
Muusika võib tõesti rahu luua, ent see ei pruugi just rahulik muusika olla. Helitöö, mille algimpulss või eesmärk on rahu saavutamine võib hoopis konflikte tekitada ning liialt rahumeelne muusika rahutuks teha.
Rahu on kategooriate kadumine kategooriaid kaotamata.
Saate "Rahu, ainult rahu" autor ja saatejuht on Jaanus Aurelius Kangur.
Hariduselt religiooniantropoloog, tegutseb ta alates 2003. aastast täiskasvanute koolitajana, peamised koolitusvaldkonnad on suhtlemine ja koostöö ning erihuvi konfliktide ennetamine ja lahendamine.
Jaanus Aurelius Kangur on õppinud Kanadas ja Suurbritannias taastavat õigust, mis on kahju heastamisele ning osapoolte lepitamisele suunatud konfliktide lahendamise viis.
Ta on uurinud traditsioonilisi konfliktide lahendamise praktikaid Austraalias, Lõuna- Aafrika Vabariigis, Tansaanias ja Uus- Meremaal ning lepitusrituaale Mikroneesia saartel.
Saated "Rahu, ainult rahu" on eetris maikuu esmaspäeviti kell 13.
Esimene saade ootab kuulama 2. mail.
Sarja toimetaja on Marge-Ly Rookäär.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.