Muusikalinna Londoni konkurentsis jäävad ellu vaid parimad, mida kindlasti on 1945. aastal loodud Philharmonia Orchestra, kelle tehtud Beethoveni "Saatusesümfoonia" salvestis rändab kosmosesondi "Voyager" pardal tähtede vahel kui valitud osa maailma kõrgkultuuri créme de la créme'ist.
Seda orkestrit on juhatanud nii Richard Strauss kui Leonard Bernstein.
Philharmonia loomine langes kokku kauamängiva vinüülplaadi hiilgeajaga. 80 aasta jooksul on salvestatud kogu maailma klassikalise muusika paremik, valik ooperit, aga ka 150 filmi ja videomängu muusika.
Orkestri ees on seisnud 20. sajandi kõige mõjukamad dirigendid – Herbert von Karajan, Otto Klemperer, Wilhelm Furtwängler, Arturo Toscanini ja Riccardo Muti.
Praegusel ajal annab orkester 160 kontserti aastas.
Soome on klassikalise muusika maailmas tuntud kui parimate dirigentide kasvulava. Ilmekalt illustreerib seda fakt, et 21. sajandil on Philharmonia peadirigentideks saanud vaid soomlased.
"Santtu-Matias Rouvali on nagu elavhõbe!" ütleb orkestri kauaaegne liige, 1983. aastal viiuldajana tööd alustanud viiuldaja Julian Milone ajakirja Aplaus sügisnumbris.
1985. aastal sündinud Rouvali on maailmakuulsaks saanud oma nakkava nooruslikkuse ja erakordselt väljendusrikka dirigeerimisstiili poolest.
Soome dirigentide koolkonna noor esindaja võttis Philharmonia peadirigendikoha üle oma rahvuskaaslaselt Esa-Pekka Salonenilt 2021. aastal.
Rouvalit on kriitikud ülistanud eeskätt Soome rahvushelilooja Jean Sibeliuse salvestuste eest ja ka seekordsel kontserdil kõlab suure sümfooniku Kolmas, millele helilooja on viidanud kui oma "armastatud ja kõige vähem õnnelikule lapsele".
Ometi tähistab just see teos pöördepunkti Sibeliuse loomingulistes otsingutes.
Ka Santtu-Matias Rouvali esineb Eestis esimest korda.
"Võrreldes minu teiste orkestrite, Tampere uhkuse – linnaorkestri ja Rootsi traditsioonilise rahvusorkestri Göteborgi sümfoonikutega, on Philharmonia Orchestra töötingimused Londonis palju keerukamad – meil ei ole oma kodusaali ja peame harjutuskohti rentima," räägib Rouvali vaheajaintervjuus.
Santtu-Matias Rouvali juhatab ka New Yorgis ja Pariisis, kuid elab ikka Tampere lähedal Ylöjärvel.
"Mulle meeldivad normaalsed asjad nagu jaht ja kalapüük, Soomes on hea elada," kinnitab dirigent, kes peab metropole nagu London liiga lärmakaks.
Klassikatähtede võitjana 2013. aastal tuntuks saanud Marcel Johannes Kits võitis 2018. aastal I preemia Enescu-nimelisel konkursil Rumeenias ning 2022. aasta kevadel III preemia kuninganna Elisabethi muusikakonkursil Belgias, millele järgnesid sooloesinemised Belgia Rahvusorkestri ees, Lõuna-Koreas koos Eesti Festivaliorkestriga Paavo Järvi juhatusel ning kontserdid Eesti orkestrite ees.
Kits pälvis 2022. aastal Eesti Rahvusringhäälingu aasta muusiku tiitli.
Mullu oktoobris debüteeris Kits USAs mainekas New Yorgi Carnegie Hallis.
Muusik elab Berliinis, kus lõpetas just magistriõpingud Berliini Kunstide Ülikoolis prof Jens Peter Maintzi tšelloklassis.
Inglise rahvusliku koolkonna ühe tuntuma esindaja Edward Elgari luigelauluks jäänud tšellokontserdist kumavad vastu helilooja läbielamised, meeleheide ja purunenud illusioonid ning mõtted surmast ja surelikkusest.
Elgar kirjutas teose peale sõda, kui maailm oli jäädavalt muutunud ning tema abikaasa põdes surmavat haigust.
Elgari tšellokontserti mängis Marcel Johannes Kits esimest korda 11 aastat tagasi.
"See oli mu esimene kontsert ERSO hooaja sees Arvo Volmeri juhatusel, mille sain Klassikatähtede preemiaks," meenutab Kits.
Hiljem on ta seda legendaarse tsellisti Jacqueline du Pré kuulsaks mängitud šedöövrit esitanud korduvalt nii Jüri Alperteni, Anthony Witi kui Risto Joosti käe all.
"Need meloodiad on lihtsad ja ilusad, aga väljakutseks on edasi anda teose sügavamat sisu," räägib Marcel Johannes Kits.
Tšellist tunnistab, et tegu on ühe tema lemmikteosega.
"Väga eriline tunne on seda mängida koduväljakul!" ütleb muusik vaheajaintervjuus.
Kontserdi salvestasid helirežissöör Siim Mäesalu, heliinsenerid Anton Ventsel ja Magnus Kaus ning toimetaja Anne Aavik.
Kava
- Mihhail Glinka – Avamäng ooperile "Ruslan ja Ludmilla"
- Edward Elgar – Tšellokontsert e-moll
- Jean Sibelius – Sümfoonia nr 3 C-duur
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.