Klassikaraadio lainepikkusel kohtuvad Anna Haava poeesia ja Hedvig Hansoni muusika.
Viieosaline saatesari pakub ärevust ja segadust tulvil ajal rahutunnet ja helgushetki.
Lauljatar Hedvig Hanson on ligi pool aastat pühendunud Anna Haava loomingule: uurinud tema elulugu ja lugenud luuletusi.
Poetessi 160 juubeliaastale mõeldes sündis kontserdiprogramm "Laul ja luule", mille tarvis kirjutas Hedvig Hanson uusi laule Anna Haava luuletustele. Laulud said salvestatud ning nende kõrval ka rida Hedvigile enim hingeläinud luuletusi.
Hedvig Hansoni sõnul on Anna Haava looming kui põhjatu kaev, milles ikka veel leidub avastamist.
Teda paelus Haava eriline aja jooksul läbipaistvamaks muutumine: noore tütarlapse süütust nooruspõlve rahvusromantilistest ja armastusluulelistest meeleoludest kuni realistlikuma ühiskonnakriitilisuseni ja lõpuks vaimulikkuseni välja.
Anna Haava jäägitu ausus – nii kindel ja ainuvõimalik!
Samuti inspireeris Hedvigit poetessi keeruline elusaatus, kodutuse ja üksinduse teema pole kahjuks võõras meile tänagi. Ometi ulatub tema luule igavikuliste väärtusteni ja omamoodi helguseni.
"Anna Haava on mind kandnud ja andnud mulle tagasi mõtte kirjutada laule," ütleb Hedvig Hanson.
"Kui peaksin valima ühe mõtte Haava sadadest luuletustest, siis oleks see "Sa ole suurem kui su saatus". Haava andis alati lootust, iseendale ja ka lugejale. Ja annab siiani."
Esimene luuletus, mille Hedvig Hanson lauluks kirjutas, oli "Jõuluks" ja muusiku sõnul oli tore selle laulu noodi alla kirjutada daatumid 1904/2024.
Enamik loodud lauludest on küll minoorsed, kuid tihti lahenevad mažoori – nii nagu ka Haava oma loomingus püüdis ikka parema ja kaunima poole.
Eesti rahvaviis, pea hümnina kõlav "Hinge hellal igatsusel", on tõesti mažoorne ja sobis Hedvigi tunnetuse kohaselt ka saatesarja nimilooks.
Hedvigi Hanson loodab, et saatesari pakub kuulajatele lohutust ja rahu.
Ta usub, et läbi Anna Haava ajatu luule ja ta enda tasaste laulude suudab saade täita seda eesmärki.
Olgu Hedvig Hansoni ja Anna Haava ühislooming tee igavikuliste väärtuste juurde, maistest muredest pisukesekski kõrgemale tõustes.
Kui elutormid toovad tuska, saad alati paluda taevaseid tuuli, et need annaks sulle tiibu ja päikeselt valgust ... (Anna Haava)
Anna Haava (1864-1957) esimene luuletus ilmus aastal, kui igaveseks uinus poetess Lydia Koidula.
Laadilt hoopis teine kui Koidula, jäi Anna Haava eesti kirjanduslukku intiimse nukravõitu õrnahingelise romantikuna, kes esimesena püüdis hella sõnaga luua ka lembelüürikat. Haava armastuslüürika on diskreetne, samas vahetu.
Elu edenedes muutus tema looming aga tummisemaks ning Haava jõudis välja sotsiaalsete teemadeni.
Anna Haava poeesiat on palju kasutanud meie heliloojad, luuletustest paarsada (nt "Kui sa tuled, too mull`lilli", "Ei saa mitte vaiki olla", "Lenda lepatriinuke" jpt) on viisistamise kaudu olnud populaarsed aastakümneid. Haava loomingut võib sageli kuulda ka laulupidudel.
Sari "Hinge hellal igatsusel" on Klassikaraadio eetris pühadenädalal, 23.- 27. detsembril kell 12.45
Saate autor on Hedvig Hanson, helioperaator Helle Paas, toimetaja Marge-Ly Rookäär.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.