In memoriam Ester Mägi
14. mail lahkus meie hulgast 99-aastaselt helilooja Ester Mägi.
Dominant
Estonia juurdeehitus – ooperielu triumf linnaruumi ja kultuurimälestiste hinnaga?
"Helikaja" hoiab kätt pulsil uusimatel arengutel seoses Estonia juurdeehituse plaaniga.
Kõrvutame ekspertide arvamusi nii ooperielu, arhitektuuri, arheoloogia, linnaruumi kui ka kultuuripoliitika valdkonnas.
Otsime vastust küsimusele, kas on võimalik parandada Estonia teatri tingimusi nii, et uus väärtus ei tuleks teiste väärtuste arvelt?
Saates kõnelevad riigikogu kultuurikomisjoni liige ja Rahvusooper Estonia nõukogu liige Helle-Moonika Helme, arhitektuuriajaloolane ja Eesti Kunstiakadeemia rektor akadeemik Mart Kalm, kunstiajaloolane ja EKA professor Krista Kodres, arheoloog ja arheoloogiamälestiste ekspertnõukogu liige Villu Kadakas, Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie ning kultuurikriitik ja ooperisõber Alvar Loog.
Helle-Moonika Helme kommenteerib riigikogu kultuurikomisjoni otsust.
Helle-Moonika Helme:
"Olgem ausad, kõikide objektidega seoses olid mingisugused probleemid. Tegelikult Estonia teatri osas riiklik muinsuskaitse ütles, et nende meelest pole seal sellist ületamatut probleemi, mida ei saaks lahendada.
Üks punkt, millega me pidime arvestama, on ka regionaalsuse aspekt. Kui Tallinnasse üks objekt tuleb, siis sinna ju kahte tulla ei saa. Ka Helioru kontserdimaja, filmilinnak ja Nobel – nad kõik ju pretendeerisid põhimõtteliselt sellele ühele kohale."
Mart Kalm ja Krista Kodres vaagivad Estonia juurdeehitust kunsti- ja arhitektuuriajaloolisest vaatepunktist.
Mart Kalm:
"Kas nendele kahele klassikalisele kunstižanrile pühendatud maja on tänapäeva Eesti kultuuris enam nii tohutult keskne institutsioon, kellele peaks tegema nii pretsedenditu erandi?"
Krista Kodres:
"Ausalt öelda kõige suurem argument kogu selle loo juures on ikkagi see, et sinna on praegu loodud väga kvaliteetne avalik ruum."
Arheoloog Villu Kadakas selgitab, milline kultuuripärand on peidus maapõues ning mil määral Estonia juurdeehitus seda ohustab.
Villu Kadakas:
"Pärnu mnt ja Estonia puiestee vaheline ala on varasematel sajanditel olnud nii-nimetatud bastionaalvööndi osa. Siin on terve rida linna kaitseehitisi, millest suur osa on maa all säilinud.
Selle ehitise puhul, mis siin platsi peal endisel Uuel turul ennast maa sees varjab, on säilinud suurusjärgus 80-90%. See ehitis oli tunduvalt suurem kui kindlusehitis, mis kaevati välja kümmekond aastat tagasi Vabaduse väljakul.
Probleem on nüüd selles, et kavandatav Estonia juurdeehitis selles mahus, nagu avalikult neid jooniseid on praegu näidatud, on paigutatud täpselt niimoodi, et selle elluviimiseks tuleb suur osa bastionist sisuliselt likvideerida."
Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie hindab olukorda ametniku vaatepunktist.
Siim Raie:
"Otse loomulikult on parlament vaba oma otsuste tegemisel. Mina ametnikuna ei saa neile ette kirjutada seda, millist otsust nemad tegema peavad või teha saavad. Aga kindel on see, et parlament on tegemas põhimõttelist valikut riikliku tähtsusega ehitusobjektidest.
See, kuidas nad aadressi täpsusega realiseeruvad ja kas nad realiseeruvad, oleneb juba kõikidest muudest organisatsioonidest.
Väita, et miski kuskile nagunii tuleb – minul sellist täit kindlust ei ole. Nagu mul ei ole ka täit kindlust väita, et nagunii ei tule."
Alvar Loogi hinnangul vajab Eesti ooperikultuur suurehitiste asemel hoopis väiksemaid vorme.
Alvar Loog:
"Minu tagasihoidlik seisukoht ja arusaam on olnud kõik need aastad, et kui me räägime laiemalt ooperikunsti arengust ja olukorrast Eestis, mitte nüüd ainult meie rahvusooperist, siis päris selge on see, et Eesti ja eelkõige Tallinn vajab hoopis väiksemat saali.
See maja ise on ainult võimalus, teatud potentsiaal, mis tuleb realiseerida ikkagi inimestel."
Saate toimetaja on Miina Pärn ja helioperaator Katrin Maadik.
"Helikaja" on eetris laupäeval, 15. mail kell 9 ja kordub pühapäeval kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.