Michael Daugherty teoses "Hemingway lood" soleerib tšellovirtuoos Zuill Bailey, kelle esituses tõi see teos heliloojale ja solistile 2017. aastal kolm Grammy-auhinda: parima klassikalise kogumiku, parima klassikalise instrumentaal-sooloteose ja parima nüüdisaegse heliteose kategoorias.
Zuill Bailey, kelle puhul on esile tõstetud sensuaalset kõla, tehnilist meisterlikkust, haaravaid esitusi ja teatraalsust, "suudab oma tulise ja samas poeetilise mänguga partituuris püstitatud nõudmised sundimatult ületada." (Donald Rosenberg, Gramophone). Tema arvukate plaadistuste hulgas on kõik olulisimad tšellokontserdid, Brahmsi, Beethoveni ja Barberi teosed tšellole ja klaverile ning lisaks Daugherty teosele ka noore Ameerika helilooja Nico Muhly tšellokontserdi esmasalvestis. Ta on Texase ülikoolis tšelloprofessor ning mitmete muusikafestivalide, sh oma kodulinna, Texase osariigis asuva El Paso "Pro-Musica" eestvedaja.
Michael Daugherty on ameerika klassikalises muusikas üks enim esitatud ja salvestatud helilooja. Tema muusika on rikas kultuurilistest seostest ning teda peetakse klassikaliseks modernistiks, kes mängib tonaalsuste ning kõlamassiividega. Daugherty pälvis rahvusvahelise tähelepanu juba 1994. aastal, kui Baltimore'i sümfooniaorkester ja dirigent David Zinman esitasid tema teost "Metropolis Symphony" Carnegie Hall`is.
Kontserdi üks keskne teos on tšellokontsert "Hemingway lood", mis põhineb Michael Daugherty kaasmaalasest kirjaniku Ernest Hemingway teostel "Suur kahe südamega jõgi", "Kellele lüüakse hingekella", "Vanamees ja meri" ning "Ja päike tõuseb". Teine kontserti oluline teos on Daugherty suure eeskuju, Ameerika modernistliku helilooja Charles Ivesi 2. sümfoonia.
Kontserdi lõpetavad kolm ameerika marssi, mis kõik kuuluvad Ivesi kujundanud helivälja ning mille kõigi teemad on äratuntavalt esindatud tema 2. sümfoonia viimases osas. Põhjalikult läbikomponeeritud ja tervikliku kontserdi avab üks ameerika muusika tuntuimaid teoseid, korduvalt ka ERSO esituses kõlanud Samuel Barberi "Adagio".
Kava:
* Samuel Barber – "Adagio" keelpillidele
* Michael Daugherty – Tšellokontsert "Tales of Hemingway"
* Charles Ives – Sümfoonia nr 2
* Frank White Meacham – "American Patrol"
* Edwin Eugene Bagley – "National Emblem"
* John Philip Sousa – "The Stars and Stripes Forever"
Kontsert oli esmakordselt Klassikaraadio eetris 26. oktoobril 2018.
Vahendasid Nele-Eva Steinfeld ja helirežissöör Tanel Klesment.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.