Võsupere haruraamatukogu asub Lääne-Virumaal Haljala vallas ning pakub lugemisrõõmu 13 ümberkaudse küla elanikele Aasumetsa, Eru, Ilumäe, Joandu, Metsanurga, Muike, Palmse, Sakussaare, Tõugu, Uusküla, Vatku, Võhma ja Võsupere küladest.
Praegu on Võsupere raamatukogu üks Haljala Vallaraamatukogu haruraamatukogudest, kuid selle eelkäija Võhma raamatukogu asutati juba 1906. aastal kooliõpetaja Lennamaa algatusel Võhma kooli juurde.
Sellest ajast on teada kõige esimene raamatukoguhoidja, kes laenutamisega alustas – Juljus Koot.
Järgneva 115 aasta jooksul on raamatukogu korduvalt kolinud. 1908. aastal võttis raamatukogu pidamise üle Haridusselts ning 1911. aastal viidi see Palmse Priitahtlike Tulekustutajate Seltsi majja, mida praegu tuntakse Võhma seltsimajana.
Järgnesid pöördelised aastad ning 1944. aastal koliti üle tee asuvasse eramajja, kuhu raamatukogu jäi kuni 1989. aastani.
Tollase Võhma raamatukogu kõige tumedam aasta oli 1987, mil raamatukogu jäi ilma hoidjata ning majja murti sisse.
Kaheksakümnendate aastate lõpul nägi trööstitut vaatepilti mahajäetud raamatukogust ka Aili Raudla, kes toona ei osanud ette kujutada, et kunagi saab temast selle raamatukogu juhataja.
Mis saab ühest raamatukogust, kui kaob raamatukoguhoidja?
"Siis teda põhimõtteliselt ei olegi," ütleb Aili Raudla, kes on tänaseks Võsupere raamatukogus raamatuid hoidnud ja laenutanud juba 17 aastat.
Täpselt nii kaua töötas seal ka eelmine raamatukoguhoidja Laura Pääbus, kes kaheksakümnendate lõpul hüljatud raamatukogu taas jalgele aitas, küla pealt laenutatud raamatud taas kokku kogus ning lüpsja ameti raamatuhoidja vastu vahetas.
Aili Raudla võõrustab meid Võsupere raamatukogu uues hoones, kus neil peagi täitub kümme aastat.
Kuidas elab raamatukogu augustis 2021, kes on nende kuldlugejad, mida loetakse ja miks eelistavad lugejad just eesti kirjandust?
Kõneleme sellest, milline Võsupere raamatukogu side noorte lugejatega nii lasteaialaste kui kooliõpilaste näitel ning kuidas üheskoos meelest läinud kohustusliku kirjanduse raamatuid otsitakse?
Pühendame tähelepanu kohalikele kirjanikele, kelle raamatud siinsetele lugejatele väga korda lähevad, ning saame teada, kuidas on omavahel seotud rohelised täpikesed raamatukaantel ning kunagine kultuuriminister Rein Lang.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.