- Lavastaja Mari-Liis Lill on alates 2014. aastast järjekindlalt tegutsenud dokumentaalteatri žanris.
Kevadel esietendus Eesti Noorsooteatris tema Priit Põldmaga koostöös sündinud lavastus "Teises toas".
Teos käsitleb lähisuhtevägivalda, tuues lavale nii ohvrite kui vägivallatsejate lood.
Nädala pärast, 20. novembril tuleb Eesti Draamateatris välja Mari-Liis Lille uus dokumentaallavastus "Samad sõnad, teine viis".
Selle aluseks on intervjuud naistega, kes aitasid taastada Eesti iseseisvust.
Lavastuse fookus on suunatud 30 aasta eest ühiskonnas levinud vastuoludele, jõudes otsapidi ka tänasesse päeva.
Kuidas erimeelsused lahendada, kui kokkuleppimine näib võimatu?
Mil viisil rääkida teatris lähisuhtevägivallast, kõnetades ühtaegu nii täiskasvanuid kui noori?
Missugune pilt eestlastest avaneb lavastajale aastatepikkuse eluloointervjuude tegemise järel?
Lavastaja Mari-Liis Lill mõtestab saates oma viimaste lavastuste teemasid ja kirjeldab dokumentaalteatri võlu. - Novembri alguses sai 80. aastaseks nukunäitleja Helle Laas, kes on aastakümneid mänginud ja loonud lavastusi nii suurematele kui väiksematele, eelkõige aga päris pisikestele lastele.
1960ndate alguses Nukuteatri õppestuudio läbinud näitlejanna töötas mõned aastad ka Viljandi teatris "Ugala", kuid alates 1968. aastast on tema koduteatriks jäänud Ferdinand Veike loodud Nukuteater, tänase nimega Eesti Noorsooteater.
5. novembril tähistati seal Helle Laasi sünnipäeva – esitleti temast valminud raamatut ning avati tema nukkudest koosnev näitus.
Teatrimaagia palus Helle Laasi kolleegidel sünnipäevalast iseloomustada ja meenutada temaga seotud lugusid.
Helle Laasist räägivad Noorsooteatri töötajad Are Uder, Tiina Tõnis, Riho Tammert, Iti Niinemets, Janek Saareli, Anti Kobin ja Kati Kuusemets. - Tutvume rändteatriga "Vaba Vanker", mille eestvedajaks on näitleja ja pärimusmuusik Maili Metssalu.
2012. aastal nägi Viljandi Kultuuriakadeemia teatriõppe läbinud näitlejanna unenägu päris oma teatrist. See ajendaski teda looma rändteatrit, mis on aja jooksul kokku toonud ligi kolmekümnest professionaalsest näitlejast ja pärimusmuusikust koosneva kogukonna.
"Me oleme selline teistmoodi mõtlev ja lähenev teatritrupp, me ei otsi suurt tuntust. Oleme olnud natukene isegi põrandaalused, keskendume väikepiirkondadele ja pärimustunnetuse hoidmisele-jagamisele," ütleb Metssalu.
Räägimegi "Vaba Vankri" esimestest hooaegadest, mil sõideti hobuvankriga mööda Eestimaad ühest paigast teise, et seal etendusi mängida.
Samuti kuuleme viimastel aastatel leivanumbriks osutunud pärimuskomöödia žanrist.
Teatri repertuaaris on täiskasvanutele suunatud lavastus "Eestlaste muistne lugu", mis võtab vaatluse alla meie kujunemisloo, kosjakombed ja söömisharjumused ning lastele mõeldud "Eestlaste muistne jõululugu", mida mängitakse ka koolides toomaks noorteni sügavamaid teadmisi meie rahvakalendri tähtpäevadest ning nendega seonduvatest maskeerimiskommetest.
Teatrimaagia saatejuht on Joonas Vatter.
Saade on eetris laupäeval, 13. novembril kell 10.
Kordub esmaspäeval kell 14.
- Kuula ka teisi saateid Teatrimaagia:
https://klassikaraadio.err.ee/1608357416/teatrimaagia-kuningas-sureb-theatrumis-andres-noormetsa-terror/1392693
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.