12. oktoobril tegi Eesti Muusikakoolide Liit (EML) avaliku pöördumise Eesti Vabariigi valitsusele ja Riigikogu kultuurikomisjonile muusikakoolide õpetajate võrdseks kohtlemiseks üldhariduskoolide õpetajatega.
Fookuses on õpetajate palgataseme suur erinevus. Eriti seetõttu, et 2023. aasta 1. jaanuarist tõuseb üldhariduskooli õpetaja palga alammäär 1749 euroni.
EML ühendab 87 muusikakooli, 2000 õpetajat ja 12 000 õppurit. Eestis on mitmeid muusikakoole, kus pilliõpetaja palgatase jääb 900 euro kanti.
Seega üldhariduskooli õpetaja töötasu hakkab 2023. aastast erinema piirkonniti muusikakooli õpetaja töötasust pea kahekordselt.
Täna sõltub muusikakoolide õpetajate palk omavalitsuse võimekusest ja prioriteetidest.
Saates arutlevad probleemi üle Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, Eesti Muusikakoolide Liidu juhatuse esimees Adres Teppo, Eesti Muusikakoolide Liidu endine pikaaaegne juht ja Heino Elleri muusikakooli direktor Kadri Leivategija.
Kommentaari annavad Rakvere Muusikakooli direktor Toivo Peäske ja Eesti Kooriühingu muusikanõukogu esimees Heli Jürgenson.
Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas:
"Kui positiivset poolt vaadata, siis alati on kellegi kiirem edenemine aidanud kaasa tõmmata teisi valdkondi. See on palgatõusu mootoriks. /.../ Väikesed muusikakoolid võiksid omavahel koostööd teha, et õpetajale palka maksta, sest tihti ei saa õpetaja ühest koolist täiskoormust."
Eesti Muusikakoolide Liidu juhatuse esimees Andres Teppo:
"Ebakindlustunne on isegi Tallinna ümbruse koolidel, rääkimata kaugematest koolidest, kus muusikakooli eelarve omavalitsuse eelarvest moodustab niivõrd suure protsendi, et omavalitsus piinleb rahalistes raskustes."
Rakvere Muusikakooli direktor Toivo Peäske:
"Muusikakoolid peaksid ikkagi olema kas haridusministeeriumi või kultuuriministeeriumi alluvuses nagu nad kunagi olid. Siis oleks normaalne rahastus tagatud. Huvikoolide seadus on algusest peale nagu üks needus meil kogu aeg kallal olnud."
Eesti muusikakoolide Liidu endine juht Kadri Leivategija:
"Huvihariduse eesmäk on arendada last läbi tema huvi. See peaks olema kõikjal hariduses sedasi, et laps oleks uudishimulik ja ta areneks läbi huvitumise."
Eesti Kooriühingu muusikanõukogu esimees Heli Jürgenson:
"Kõik need dirigendid, kes täna ja tulevikus astuvad dirigendipulti või kes lähevad juhatama koore, on saanud oma muusikapisiku enamasti mõnest muusikakoolist."
Saate toimetavad Marge-Ly Rookäär ja Nele-Eva Steinfeld.
Helimontaaži tegi Helle Paas.
"Helikaja" on eetris laupäeval, 5. novembril kell 9.
Kordub 6. novembril kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.