Kontserdiõhtu avapala on mitmekülgselt Norra heliloojalt Øyvind Torvundilt, kelle loomingus kohtuvad erinevad žanrid ning loodusest ja igapäevaelust inspireeritud helid.
Eesti esiettekandena kõlab Torvundi 2019. aastal valminud sümfooniline poeem "A Walk into the Future" ehk "Jalutuskäik tulevikku".
See on teine osa kahest sümfoonilisest poeemist koosnevast diptühhonist, mis valminud Oslo Filharmoonia tellimusel.
Teoses väljendub kunsti ja muusika soov tõusta metafüüsilisele tasandile, ent seda kummalise ja modernse prisma läbi.
Torvund on selles portreteerinud teekonda tundmatusse, mis on ühest küljest lapselikult lihtne ja naiivne, teisalt ei ole pilt eesootavast tulevikust siiski üdini helge ja rõõmsameelne.
Esiettekandele tuleb Ülo Kriguli süntesaatorikontsert "Synlith".
Komponeerimisprotsessi käigus tuli heliloojale ilmseks, et sümfooniaorkestrist saab mõelda kui teatavast süntesaatorist ning seeläbi võib mõelda ka orkestratsioonist kui omamoodi helisünteesist.
Kriguli sõnul saab teoses näha teatavat võrdpilti kõlamaailma ja meid ümbritseva reaalse maailma vahel, milles saab määravaks see, mida otsustad end ümbritsevast üles korjata ning edasi kanda või anda.
Solist on teoses justkui teejuht ning protsesside käivitaja orkestris, virtuoossemaid lõike balansseerivad kantileensemad passaažid ning teineteisega vahelduvad kammerlikumad ansamblilõigud ja kadentsid.
Kontserdist võrsuvad kaks liini, millest üks opereerib kontrollitud helikõrgustega ehk nii-öelda meloodilise materjaliga ning teine loob pigem atmosfääre ja akustilisi ruume.
Ülo Kriguli süntesaatorikontserdis soleerib Taavi Kerikmäe, kes tegutseb aktiivselt vaba improvisatsiooni ning eksperimentaal- ja elektronmuusika vallas.
Ta on esinenud mitmetel kaasaegse muusika festivalidel ning astunud üles erinevates improvisatsioonikollektiivides ning džässkooslustes.
Samuti tunneb Kerikmäe huvi elektroakustika ja tehnoloogilise muusika vastu.
John Adamsi 1985. aastal loodud teost "Harmonielehre" on ajakirjanduses nimetatud üheks 20. sajandi lõpupoole sümfoonilise mõtlemise musternäiteks. Teose pealkiri tuleneb Arnold Schönbergi "Harmooniaõpikust" (1911), mis valmis tema loengusarja kokkuvõttena.
Adamsi teos ühendab minimalismi tehnikad, hilisromantismi harmoonilise ja ekspressiivse maailmaga. Mahleri, Sibeliuse, Debussy ja noore Schönbergi varjundid on autori sõnul selles kummalises teoses kõikjal.
Helilooja on kirjeldanud seda kui avaldust oma usust tonaalsuse jõudu perioodil, mil selle tulevik näis ebakindel.
Kava:
- Øyvind Torvund – "A Walk into the Future" (Eesti esiettekanne)
- Ülo Krigul – "Synlith" kontsert süntesaatorile ja orkestrile (esiettekanne)
- John Adams – "Harmonielehre" (Eesti esiettekanne)
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist reedel, 4. novembril kell 21.
Kontserdi helirežissöör on Teet Kehlmann, toimetaja Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.