Kontserdikava sisuliseks teljeks on pühendumine – nii pühendumine oma armastatud inimesele kui loomeisiksuste pühendumus üksteisele, mis võib inspireerida looma ajastuüleseid meistriteoseid.
Karis Trass uuris Schumanni laule oma magistritööd kirjutades.
"Olen üpris noor, et laulda nii suure psühholoogilise ulatusega tsüklit, aga võtsin siiski julguse kokku," räägib laulja.
Robert Schumanni ulatuslik laulutsükkel, Adelbert von Chamisso tekstidele kirjutatud "Naise elu ja armastus" joonistab ühe naise elukaare läbi isikliku elu: armumine esimesest pilgust, õige äratundmine, kihlumine, abiellumisõhin, lapseootus, emaõnn ja mehe surm.
"See tsükkel lõpeb pika klaveriepiloogiga – laulja ja klaveripartii sisuline põimitus selles teoses on erakordselt tihe," räägib Sten Lassmann.
Schumanni kaasaegne Johannes Brahms oli pühendunud Schumanni muusikale, tal olid ka lähedased suhted Clara Schumanniga.
Aga Brahms oli ka erakordne klaverimängija, huvitudes kirglikult klaveritehnika arendamisest.
1879. aastal küpse heliloojana kirjutatud rapsoodiad on kirglikult dramaatilised ja virtuoossed, rapsoodia žanrile omaselt spontaansed ja improvisatsioonilises stiilis, samas on neil suur sümfooniline kaar.
"Olen Brahmsi üsna palju mänginud, aga neid, tema armastatumaid klaveriteoseid seni veel mitte," tunnistab Sten Lassmann.
19. sajandi keskel sündinud Prantsuse helilooja Gabriel Faure stiil mõjutas ulatuslikult 20. sajandi heliloojaid.
Tema "Clair de lune" ("Kuuvalgus") ja "Apres un reve" ("Peale unenägu") on ühed tuntumad Prantsuse melodie žanri esindajad.
Faure õpilasest Maurice Ravelist sai 1920ndatel tuntuim Prantsuse helilooja.
Noor Ravel pühendas oma "Vetemängu" oma õpetajale Faurele, kes teda alati toetas.
Viieosaline tsükkel "Mélodies populaires grecques" on kirjutatud 1904. aastal, vaid kolme päevaga Pierre Aubry soovil, kes vajas neid oma Kreeka rahvalaulude loengusarja jaoks.
"Kui Schumanni lauludes on kuulda nii õnne- kui valupisaraid, siis Raveli Kreeka laulud on kui helge impressioon samal teemal," võrdleb Trass, kellele tundus põnev panna need kaks tsüklit ühte kavva kõrvuti.
"See utsitab ka edasi mõtlema pühendumisest kui nähtusest. Tänapäeva maailmas, kus on lõputult valikuid – kellele või millele üldse pühenduda?"
Kava:
- Robert Schumann – Naise elu ja armastus op.42
- Johannes Brahms – 2. rapsoodiat klaverile op. 79
--- Vaheaeg ---
- Gabriel Faure – Kuuvalgus op 46 nr 2
- Gabriel Faure – Koit op 39 nr 1
- Gabriel Faure – Peale unenägu op 7 nr 1
- Maurice Ravel – Pavaan surnud printsessile
- Maurice Ravel – Vetemäng
- Maurice Ravel – Viis kreeka rahvalaulu
Kontserdi korraldab Eesti Kontsert. Otseülekannet vahendab Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.