Kontsert toimus EMTA kontserdisaalis 17. märtsil.
Kontserti raamivad Joseph Haydni ja Wolfgang Amadeus Mozarti sümfooniad, mis sünnipäevakontserdile kohaselt kannavad numbrit 30.
Kava:
- Joseph Haydn – Sümfoonia nr 30 "Alleluja"
- Claude Vivier – "Lonely child"
solist Yena Choi - Erkki-Sven Tüür – "Action.Passion.Illusion"
- Erkki-Sven Tüür – "Deep Dark Shine" (esiettekanne Eestis)
- Wolfgang Amadeus Mozart – Sümfoonia nr 30
Kontsert salvestati EMTA kontserdisaalis 17. märtsil. Helirežissöör on Kaspar Karner, toimetaja Kersti Inno
Liisi Laanemetsa koostatud bukletist:Lühikeseks jäänud elueaga kanada helilooja Claude Vivier' (1948–1983) muusika on tema
isikliku elu peegeldus – nii otse kui kaude kätkesid tema teoste teemad looja teadmata päritolu, ema otsinguid, religioosset kutsumust ja homoseksuaalsust.
"Lonely Child" sopranile ja orkestrile on üks Claude Vivier' väljapaistvamaid ja tuntumaid teoseid.
Vivier ise on teosest kirjutanud järgmist:
""Lonely Child" on pikk üksinduse laul. Muusikalise ülesehituse jaoks soovisin, et mul oleks täielik väljendusjõud, teose muusikaline areng on komponeeritud akorde, harmooniat või kontrapunkti kasutamata. Tahtsin jõuda nii homofoonilise muusikani, et seda saab muuta üheks meloodiaks, mis oleks "intervalliseeritud"... Intervallide sagedustest luuakse tämber. Seega pole enam akorde ja kogu orkester muudetakse tämbriks. Selle tämbri karedus ja intensiivsus sõltuvad baasintervallist. Muusikaliselt oli mul vaja kontrollida ainult ühte elementi, mis loob automaatselt ülejäänud muusika – tohutud värvikiired!"Erkki-Sven Tüüri keelpilliorkestriteos "Action. Passion. Illusion" on Tallinna Kammerorkestri sünnipäevakontserdil sümboolse tähendusega.
Tüüri üheksakümnendate aastate loomingu ühe väljendusjõulisema teose kolmanda osa ("Illusion") tellis heliloojalt vastloodud kammerorkestri esimese iseseisva kontserdi tarbeks 1993. aastal Tõnu Kaljuste.
Erkki-Sven Tüür mäletab, et Kaljuste andis võrdlemisi tungivalt mõista, et lugu võiks hakata peale ilma pikema jorutamiseta ja lõpp oleks samuti efektne. Nii sündis Tallinna Kammerorkestri esimeseks kontserdiks "Väike kevadine avamäng".
Helilooja arvas juba toona, et tulevikus saab sellest palast ühe suurema teose osa.
"Mulle tundus, et see lugu vajab ette mingit osa veel. Kirjutasin aeglase osa ("Passion") ja siis sain aru, et puudub veel esimene osa. Nii et kolmandaks kirjutasin esimese osa "Actioni". Ja nimetasin viimase osa (mis sai kirjutet selle esimese kontserdi jaoks) "Illusioniks". Igatahes on see üks mu kõige enam esitatud lugusid".Ka orkestri 30. sünnipäevakontserdil kõlab Erkki-Sven Tüüri uudislooming. 2020. aastal loodud teose "Deep Dark Shine" tellisid heliloojalt The Bridge Partners: Scottish Ensemble, Ensemble Resonanz, Trondheim Soloists ja Pille Lille Muusikute Fond.
Koroonapandeemia tõttu edasi lükkunud esiettekanne toimus möödunud aasta Bridge Festivalil 21. aprillil Šotimaal Glasgow's, esmaesitajateks Ensemble Resonanz, Scottish Ensemble, Trondheim Soloists ja dirigent Catherine Larsen-Maguire.
Kodupubliku ees kõlab teos täna esmakordselt.
Erkki-Sven Tüür on teose tutvustuseks öelnud:
"Kui ma komponeerisin 2020. aasta esimestel kuudel seda teost, pidasin ma teda pealkirjastades silmas tumedate ja tundmatute sügavike võlu, mida tajume nii pelutava kui ka ligitõmbavana. Midagi taolist võime tunda ööpimeduses pilguga tähistaevasse uppudes või siis kujutledes ookeanisügavikke, kus liiguvad fluorestseeruvad eluvormid. Ka meie alateadvuse sügavaimates kihtides võime kohata teatud hämarat helendust...
Täna kõlab see muusika minu kõrvus pigem nagu sügavusest tõusev karje. Lootuses, et ka kõige masendavamal pimeduse tunnil kumab siiski kusagilt valgust."
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.