Põhikategoorias osaleb helilooja, helikujundaja ja elektronmuusiku Sander Saarmetsa teos "and the sky turned yellow" (2022) flöödile, bassklarnetile, viiulile, vioolale, tšellole ja elektroonikale. Impulss teose kirjutamiseks pärineb helilooja unenäost, kus tajutav oht väljendus harukordselt kollaseks värvunud taevas.
"Aeg seiskus ja ruum kõverdus – ühtäkki oli selge, et senised arusaamad maailmast ja füüsikaseadustest enam ei kehti. Kuigi kogemus oli ehmatav, olin ärgates ootamatult lummatud.
Teoses kõlav numbrijada pärineb anonüümsest numbrijaamast, mille tähendus on šifri puudumisel aegade unarusse vajunud ja alles jäänud vaid selle kaunikõlaline kest. Elektrooniline partii pärineb elektromagnetlaineid püüdvast aparaadist ja väikesest modulaarsüntesaatori süsteemist." (Sander Saarmets)
Noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias võistleb Lyoni kõrgemas riiklikus muusika ja tantsu konservatooriumis õppiva Anna-Margret Noorhani teos "METRO 8" (2023) võimendatud tšellole ja trummikomplektile. Teos on inspireeritud Pariisi metrooliini nr 8 atmosfäärist ning uurib Lähis-Ida tänavamuusika, moodsa gruuvi, roki ja kaasaegse klassikalise muusika piire.
"Selle teose puhul on väga oluline instrumentatsioonivalik: trummikomplekt esindab tänavamuusikuid Pariisi metroo tunnelites, tšello aga oma kuju ja number 8 sarnasuse tõttu konkreetset metrooliini nr 8. Tšellopartiis kasutasin Lähis-Ida helilaade, et esindada Pariisi immigrante, keda nägin sageli sellel metrooliinil sõitmas ja metrootunnelites traditsioonilist muusikat mängimas. Samuti oli minu jaoks väga oluline anda muusikutele võimalus teose raames improviseerida, et nihutada piire muusiku-helilooja hierarhias. Arvasin, et see annab teosele teistsuguse õhustiku – justkui kaks muusikast haaratud tänavamuusikut metroo jämmiseansil. Ja see, et teos on iga kord veidi erinev, oli samuti minu jaoks väga huvitav. Vahel proovisin tšelloga elektrikitarri imiteerida, et teosesse rokkmuusikat segada. Seda teost kirjutades oli minu jaoks oluline segada nüüdismuusikat levimuusikaga, et erineva muusikalise taustaga inimesed saaksid muusikaga suhestuda." (Anna-Margret Noorhani)
Tänavusel rostrumil osalevaid Eesti teoseid tutvustab Johanna Mängel. Teoste saamisloost räägivad heliloojad.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.