DOMINANT:
- Kohalviibijad räägivad, et BBC Promsi viimane õhtu on pidu, mille sarnast teist ei ole. "See on õhtu, mida peab ise kogema, et siin toimuvat uskuda," ütles üks BBC toimetaja.
Seekordne "Last Night of the Proms" oli oodatud sündmus rohkem kui kunagi varem. Täpselt aasta tagasi oli Suurbritannia sügavas leinas. Lahkunud kuninganna Elizabeth II austuseks jättis festival viimasel hetkel ära kolm kontserti. Hooaegadele 2020 ja 2021 jättis aga tugeva märgi üleilmne pandeemia. Muusikutel tuli esineda esmalt tühjale saalile ja veel aasta hiljemgi kehtisid sotsiaalse distantseerumise piirangud. Seega oli see taas esimene tõeline lõpuõhtu alates 2019. aastast koos värviliste õhupallide, vilkuvate käepaelte, kõikvõimalike lippude, laulu ja tantsuga. Ning see kõik leidis aset aasta kuumimal päeval, mil Londonis mõõdeti rekordilised 33,2°C.
Klassikalise muusika suurfestivali BBC Promsi tänavune lõppkontsert toimus laupäeval, 9. septembril Londonis, 1871. aastal avatud Royal Albert Hallis. Laval olid BBC sümfooniaorkester ja koor ning BBC Singers. Soleerisid imelise häälega Norra sopran Lise Davidsen ja 2016. aastal BBC noore muusiku auhinna pälvinud tšellist Sheku Kanneh-Mason, kes mängis end brittide südametesse prints Harry ja Meghan Markle'i kuninglikus pulmas.
Dirigendipuldis olnud Ameerika päritolu Austria dirigent Marin Alsop tähistas ühtlasi kümne aasta möödumist ajast, mil temast sai esimene naine, kes Last Night of the Promsi dirigeerinud. Kontserdi lõpuosas tehtud pöördumises ütles ta naljatledes, et see väärib ilmselt Guinnessi rekordite raamatusse kandmist. Ka oma kõnes puudutas ta põgusalt mitmekesisuse ja soolise lõhe ületamise teemat. "Nüüd on hetk ühendada käed, seista koos ja olla valvsad võrdsuse, kunsti, mitmekesisuse, esindatuse ja ennekõike rõõmu nimel," kuulutas Alsop.
BBC Radio 3 staažikad saatejuhid Georgia Mann ja Petroc Trelawny on veendunud, et Proms ühendab inimesi ja et teist sellist festivali pole.
"See, kuidas me muusikat tarbime, on muutunud nii individuaalseks ja Proms on sellele täiesti vastupidine. See on suur kokkutulek. Inimesed sõbrunevad järjekorras, kohtuvad üksteisega saali põrandal ja abielluvad. See on nii sotsiaalne kui ka muusikaline sündmus," lausus Mann. "Ja see idee, et kõik kuulavad ja vaatavad ühiselt, on minu arvates väga oluline. Seda juhtub üha harvem," lisas Trelawny.
BBC sümfooniaorkestri peaprodutsendi Ann McKay sõnul on "Last Night of the Promsi" publik ilmselt maailma suurim, kui lugeda kokku nii saalisviibijad, raadiokuulajad kui ka televaatajad. Parimad istekohad BBC Promsil on tema sõnul just raadioeetris. "Selle vahendusel saab kuulda kõiki detaile, mida saalis kohapeal ei kuule, sealhulgas saatejuhtide tekste," ütles McKay.
Igal aastal meelitab BBC Promsi lõpuõhtu Royal Albert Halli siiski hulgaliselt publikut. 2023. aasta oli üks edukamaid Promsi hooaegu, mil piletimüük ületas lausa COVID-19 eelse taseme. Promsi püsikülastajad ehk "prommers" või "promenaders" on eriline publik ja mõnikord tunnevad lavalolijad inimesi lausa nägupidi. "Me räägime, et oh seal on see mütsi-proua või kepiga mees," avaldas BBC sümfooniaorkestri kontrabassimängija Beverly Jones.
Kuulsate ooperiaariate, laulude, spirituaalide, koorihümnide ja maailmaesiettekannete kõrval olid kontserdil loomulikult kavas Promsi kuulajate lemmikuks kujunenud traditsioonilised teosed, mida publik saalis peast kaasa laulis. Mõne sellise pala juurde kuulusid ka rütmiline plaksutamine, jalgade trampimine või kätest kinni õõtsumine.
37 aastat BBC sümfooniaorkestri II viiulirühmas mänginud Danny Meyer tunnistas oma karjääri viimase kontserdi eel, et kontserdiõhtu teine pool ei ole tegelikult tema lemmikhetk. "See on midagi, mida teeme, sest publik ja ajalehed nõuavad seda," ütles ta.
BBC Promsi suurejooneline lõppkontsert Londonist on Klassikaraadio kodulehel järelkuulatav 9. oktoobrini.
BRAVISSIMO:
- Augustikuus alustas Eesti kultuurinõunikuna Londonis tööd Marika Goldman.
Kultuuriesindajana on tema peamine ülesanne eesti kultuuri tutvustamine Suurbritannias ning kahe maa vaheliste kultuurisuhete edendamine ja hoidmine.
Kensingtonis asuvas Eesti saatkonnas tuli muu hulgas juttu sellest, mida on Eestil näidata Ühendkuningriigi publikule ning millised on kultuuridiplomaatia arendamisega seotud väljakutsed.
Goldmani sõnul on täna UK suunal koostööd teha keeruline ja ka sealsed inimesed ise ütlevad, et neil on keeruline Euroopasse minna.
"Tegelikult Brexit ikkagi mõjutab väga," tunnistas ta ning lisas, et mõju avaldab ka märkimisväärselt vähendatud kultuurirahastus.
"Ühendkuningriigi enda kultuuripoliitika on üsna muutuste tuules praegu. Kuidas see laiemalt mõjutab ka Eesti-Ühendkuningriigi koostööd, seda me veel ei oska öelda, aga ma arvan, et see kindlasti mõjutab," ütles Goldman.
Londonist raporteerib Klassikaraadio toimetaja Johanna Mängel.
"Helikaja" on eetris laupäeval, 16. septembril kell 9.
Kordub pühapäeval, 17. septembril kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.