Tubina kaheksanda sümfoonia saamislugu on väga eriline.
Pärast kodumaalt põgenemist 1944. aastal langes helilooja 1960. aastate alguses Eesti külastamise pärast pagulasringkondade hukkamõistu alla.
"Ma oletan, et raev paljudest laimavatest kirjutistest kogunes minus ja otsis väljapääsu sümfoonia finaalis, mille pingelised helikordused kõlavad justkui hümnina iseendale. Kui inimene vananeb, siis julgeb ta ju näidata oma tundeid, naerda ja nutta," võib lugeda Tubina kirjadest.
Juba 1938. aastal oli Tubinal erakordne võimalus Viinis kuulata Rahmaninovi soolokontserti, kus kõlasid Bachi helitööd; see jättis noorele heliloojale sügava mulje.
Arvo Pärt ja Eduard Tubin on mõlemad Heino Elleri õpilased.
Pärdi ühe kuulsaima teose "Fratres" versioon aastast 1991. keelpillidele ja löökpillidele kannab pühendust In memoriam Eduard Tubin.
Ehkki Sergei Rahmaninov (1873–1943), Eduard Tubin (1905–1982) ja Arvo Pärt (s. 1935) kuuluvad eri põlvkondadesse, võib nende elukäigus leida mõndagi ühist. Kõik kolm heliloojat olid omal ajal sunnitud oma kodumaalt põgenema.
Rahmaninov USA-sse, Tubin Rootsi ja Pärt Viini, hiljem Berliini. Rahmaninov emigreerus pärast 1917. aasta oktoobrirevolutsiooni, Tubin põgenes 1944. aastal Nõukogude Liidu okupatsiooni eest. Pärt pidi kodumaa maha jätma 1980. aastal – samuti vastasseisu tõttu okupatsiooniaegsete ametivõimudega.
Mihhail Gerts ja Mihkel Poll on koos ERSOga andnud välja ka heliplaadi Eduard Tubina ja Sergei Rahmaninovi helitöödega (DUX 2021)
Esitajad:
Eesti Riiklik Sümfooniaorkester
Mihkel Poll (klaver)
Dirigent Mihhail Gerts
Kava:
- Pärt – Sümfoonia nr 1
- Rahmaninov – "Rapsoodia Paganini teemale" op. 4
------ Vaheaeg ------
- Tubin – Sümfoonia nr 8
Vahendavad toimetaja Anne Aavik, helirežissöör Siim Mäesalu ning heliinsenerid Anton Ventsel ja Roman Belov.
Kontserdi korraldaja on Eesti Kontsert, produtsent Maarit Kangron.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.