Kuulame Angel Blue albumit (Opus Arte 2014) koos pianist Iain Burnside'iga, millele on salvestatud laulja lemmiklood – nii Gerschwini kuulus "Summertime" kui Ameerika helilooja Jake Heggie looming ning valitud palad Lisztilt ja Rahmaninovilt.
Angel Blue ümber tekkis palju kõmu 2022. aasta juulis Verona ooperifestivalil, kus Blue pidi esinema ühes oma lemmikrollis, Violetta osas ooperis "Traviata".
Samal festivalil pidi esinema ka Anna Netrebko, kes "Aida" rolli jaoks grimeeriti mustanahaliseks. Blue teatas, et tema tõekspidamistega tänapäevases ühiskonnas selline teguviis ei sobi.
"Ma olen esinenud väga paljudes rollides ja kunagi pole mind valgeks grimeeritud - selleks pole lihtsalt vajadust," leiab Blue.
Augustikuus antud intervjuus väljaandele "Operawire" ütleb Blue, et teda on mitu korda Veronasse tagasi kutsutud, aga tal pole oma tiheda ajakava tõttu olnud kahjuks võimalik seal esineda.
15. oktoobril astub Angel Blue New Yorgi Metropolitani lavale, mängides Federico Garcia Lorca muusat Margarida Xirgut Argentiina helilooja Osvaldo Golijovi esimeses ooperis "Ainadamar", mis on kirjutatud juba 2003. aastal.
Ainadamar on araabiakeelne sõna, mis tähendab "pisarate allikat". See on ühe Hispaania linna Granada kohal mägedes asuva loodusliku allika nimi ja samas on see ka koht, kus 1936. aastal 18. või 19. augustil hukati mõjukas Hispaania poeet ja näitekirjanik Federico García Lorca.
Lorca muusa Margarida Xirgu karjääri tähtsaim roll oli Mariana Pineda Federico Garcia Lorca samanimelises näidendis.
Pineda oli 19. sajandi poliitiline märter, kes hukati selle eest, et ta õmbles Hispaania absolutistliku režiimi vastu revolutsioonilise lipu, millele oli tikitud loosung "Võrdsus, vabadus, õigus".
"Mariana Pineda" tõi Lorcale esimese teatriedu. See on kui armastuskiri naisele, kes järgib oma veendumusi hoolimata tagajärgedest.
Lorca palus Xirgul mängida nimiosa esietendusel 1927. aasta juunis Barcelona Teatre Goyas, muide lavakujunduse ja kostüümid tegi Salvador Dalí, kes oli samuti Lorcale väga lähedane inimene.
Xirgu põgenes kodusõja alguses Hispaaniast, kuid Lorca keeldus lahkumast; ja paradoksaalselt tabas teda Mariana Pineda saatus – ta oli ju liberaalsete tõekspidamistega ja ei varjanud oma homoseksuaalsust ning pole ka ime, et kodusõja algul hukkasid ta fašistliku partei Falange poolehoidjad.
Xirgu pühendas peale seda oma elu just Pineda kehastamisele – erinevalt oma austajast elas ta 80aastaseks. Ja ka selle ooperi sisu jõuab meieni läbi Margarida Xirgu mälestuste.
Näitlejatar süüdistab Lorca saatuses iseennast, kuna ta ei suutnud veenda idealistlikku noormeest Hispaaniat hülgama.
Kuulame ooperi ainukest salvestust (DG 2006)
Mängib Atlanta Sümfooniaorkester Robert Spano.juhatusel.
Laulavad Dawn Upshaw, Kelley O'Connor, Jessica Rivera, Jesus Montoya ja Atlanta sümfoonilise koori naisrühm.
Stuudios on Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.