Valentinipäeva (14. veebruar) tähistamise traditsioon ulatub kaugetesse aegadesse, meile jõudis see komme põhjanaabrite kaudu pea poolsada aastat tagasi.
Valentinipäeva tuum on inimeste meelespidamine ja sõpruse tunnustamine ning kuigi algselt oli päev pigem armastajate, kihlumiste ja pulmapidude päev, siis aastate jooksul on oluliseks kasvanud just sõpruse ja usalduse toonitamine.
Sõbrapäeval kirjutatakse väikeseid kaarte ja sõbrapäeva lill on traditsiooniliselt punane roos, kuid Eestis kingitakse ka teisi värve lilli, lisaks roosidele näiteks kevadised tulbid ja nartsissid.
Valentinipäeva sümboliks peetakse nüüdisajal südant, sest just südames elavat hing ja armastus.
Ja kuigi valentinipäeva on mõnikord peetud kommertspühaks, siis tegelikult – kas pole tore sel päeval saada telefonikõne ammuselt sõbralt või juua tass auravat teed endise ülikoolikaaslasega?
Tõelised sõbrad loovad elu rikkust ning tõeline sõprus on eluaegne.
Sõprusele, truudusele ja armastusele on pühendatud ka Klassikaraadio soovikontsert reedel, 14. veebruaril.
Ootame kuulajate kõnesid ja muusikasoove telefonil 611 4285.
Püha Valentini kohta leiame mitmeid legende. Katoliku kirik tunnistab vähemalt kolme erinevat 14. veebruaril märtrisurma surnud Valentini.
Arvatakse ka, et valentinipäev tõukub hoopiski paganlikust viljakuspühast, mida on peetud naiste jumalanna Juno austamiseks just 14. veebruaril.
Leidub aga ka allikaid, mille järgi seostatakse keskajal 14. veebruari hoopis mesilaste ja lindude paaritumisaja algusega.
Enim on siiski teada legend Rooma kristlikust preestrist, kes keisri käsku eirates salaja laulatusi läbi viis. Enne hukkamist (14. veebruaril) olevat ta kallimale saatnud kirja, mille alla kirjutas: Sinu Valentin.
Sõbrapäeva soovikontsert on Klassikaraadios reedel, 14. veebruaril kell 13 – 15.
Saatejuhid on Karin Salumäe ja Marge-Ly Rookäär.
Telefon stuudios on 611 4285.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.