Ansambel L'Itinéraire on üks autoriteetseimaid prantsuse uue muusika kollektiive ja tõeline spektraalmuusika lipulaev.
Selle asutasid 1973. aastal omamoodi loomingulise laboratooriumina spektraalmuusikaga tihedalt seotud autorid Tristan Murail, Gérard Grisey, Roger Tessier, Michaël Levinas ja Hugues Dufourt.
L'Itinéraire on tänaseks esinenud kõikjal maailmas, esitanud väga mitmekülgset repertuaari ja olnud tegev spektraalmuusika põhimõtteid järgivate suurte ning fundamentaalsete teoste loomisel ja ettekannetel.
Kuigi ansamblile on aastakümnete jooksul kirjutanud uusi teoseid mitusada heliloojat, on nende üheks tõeliseks ihuheliloojaks jäänud asutamisajast saadik Tristan Murail, kelle muusikat nad sügavuti tunnevad.
Kõnealusel kontserdil kõlab Eesti esiettekandes üks tema hiljutisi teoseid
"Rhododaktulos Eôs" ehk "Roosisõrmeline Koit".
2002. aastast tegutsenud ansambel U: tegeleb nii uue muusika klassikasse kuuluvate teoste kui ka eksperimentaalsete kompositsioonidega.
Kollektiivile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine dirigendita.
Ansamblil U: on au mängida koos legendaarse prantsuse ansambliga L'Itinéraire'iga.
On ainulaadne, et kontserdil mängivad enamikus teostes just kahe ansambli muusikud koos, et jagada vastastikku kogemusi ja luua üheskoos veelgi erilisem kõlapilt.
U: liige Tarmo Johannes ütleb, et tegemist on oma olemuselt hästi sarnaste ansamblitega, pigem meeskonna kollektiividega.
"On väga oluline saada kokku, teha koos proove, jagada mingisugust esteetikat, õppida teineteise käest. See on minu meelest väga suur kultuuriline investeering ja kultuurivahetus kõige paremal moel," ütleb Johannes.
Kontserdiõhtul ettekandele tulevad teosed on valminud viimase kümnendi jooksul, kusjuures kõigi puhul on tegemist Eesti esiettekannetega.
Teiste seas jõuab esmakordselt siinse publiku ette Märt-Matis Lille "Kaljukits", mis avaldab austust Stockhauseni tsüklile "Zodiac".
Erilist kuulamiskogemust tõotab ka Jean Luc Hevré teos "De près", kus elektroonikapartii kõlab publiku hulka paigutatud kõlaritest.
Maailmaesiettekande saavad kaks uut teost.
Kanada helilooja, tšellisti ja improvisaatori Emilié Girard-Charest' "Outrances" on teos mõõdukast virtuoossusest ja liialdamisest.
Kava lõpetab kõige suurema koossseisuga teos Helena Tulve sulest. Spetsiaalselt ansambel U: ja prantsuse kollektiivi L'Itinéraire ühiskontserdiks loodud ansambliteos "Confluence I. Deux mers" on inspireeritud loodusnähtusest, kus kaks erineva temperatuuri, tiheduse ja soolasusega veemassi kohtuvad, kuid ei segune.
Kavas:
- Jean Luc Hervé (1960) – "De près" ansamblile ja elektroonikale (2014)
- Märt-Matis Lill (1975) – "Kaljukits" flöödile, klarnetile, klaverile, viiulile ja tšellole (2015)
- Emilié Girard-Charest (1987) – "Outrances" (2025, esiettekanne)
- Tristan Murail (1947) – "Rhododaktulos Eôs" ("L'aurore aux doigts de rose") (2022)
- Helena Tulve (1972) – "Confluence I. Deux mers" (2025, esiettekanne)
Ensemble L'Itinéraire koosseisus:
Sylvain Devaux (oboe)
Anne Mercier (viiul)
Camille Havel (vioola)
Florian Lauridon (tšello)
Ansambel U: koosseisus:
Tarmo Johannes (flööt)
Helena Tuuling (klarnet)
Vambola Krigul (löökpillid)
Taavi Kerikmäe (klaver)
Merje Roomere (viiul)
Levi-Danel Mägila (tšello)
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist neljapäeval, 13. märtsil kell 19.
Helirežissöör on Ats Treimaa, vahendab toimetaja Johanna Mängel.
Kontserdi korraldaja on Eesti Kontsert.

Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.