Teos koosneb kuuest kantaadist, mille esiettekanded toimusid Leipzigis ajavahemikul 24. detsembrist 1734 kuni 6. jaanuarini 1735. Kuigi Bach nimetas teose "Jõuluoratooriumiks", on see tegelikult lähedasem kantaaditsüklile. Sellesse 13-päevasesse ajaperioodi mahtusid esimene jõulupüha, teine jõulupüha, kolmas jõulupüha, Jeesuse ümberlõikamise päev (tänapäeval tuntud rohkem Jeesuse nimepäevana, mis langeb kokku 1. jaanuariga), pühapäev pärast uusaastat ja kolmekuningapäev).
Teose iga osa on mõeldud toimima iseseisva muusikalise üksusena ning jutustab eraldi osa jõululoost. Ometi võib aimata, et Bach plaanis kantaate ühtse tervikuna: "Jõuluoratooriumi" narratiiv on justkui Piiblitekstidel põhinev järjejutt, mis ka muusikaliselt keerleb ümber D-duuri.
Ent Bachi eluajal ei olnud "Jõuluoratooriumist" tervikpartituuri ning kuut kantaati ei kantud kunagi ka koos ette.
Kõige sagedasem kaasaegne esituspraktika kontsertidel on selline, et kantaadid 1-3 kantakse ette jõulude ajal ning 4-6 kolmekuningapäeval. Seekordsel kontserdil kõlab aga läbilõige tervest tsüklist ning ettekandele tulevad kantaadid nr 1, 2, 4 ja 6.
Teose esitavad sopran Lenneke Ruiten, sopran Hélène Walter, alt Christopher Ainslie, alt Helena Rasker, tenor Paul Schweinester, tenor Valerio Contaldo ning bass James Platt. Mängib Les Musiciens du Louvre dirigent Marc Minkowski juhatusel.
Stuudios on Nele-Eva Steinfeld.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.