Seekordne heliloojate rostrum on järjekorranumbrilt juba kuuekümne kuues. Konkurss toimub San Carlos de Bariloches Argentiina kultuuri- ja turismiministeeriumi ja Rahvusvahelise Muusikanõukogu koostöös.
Noore helilooja Gerta Raidma kooriteos "je suis" ("ma olen") kõlas esiettekandes 12. aprillil 2018 Niguliste muuseum-kontserdisaalis festivali Eesti Muusika Päevad avakontserdil "Püha ruum". Laulis Eesti Filharmoonia Kammerkoor dirigent Kaspars Putninši juhatusel.
Teoses kasutatud tekst on kirjutatud helilooja enda poolt pärast tõsiste terviseprobleemide seljatamist ning selles põimuvad tema armastus prantsuse keele, luule ja muusika vastu.
Arash Yazdani orkestriteos "Nakba" kõlas esiettekandes 2. novembril 2018 Estonia kontserdisaalis toimunud rahvusvahelisel nüüdismuusika festivali AFEKT sümfooniakontserdil "Extended imagination". Esines Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Bas Wiegersi juhatusel.
Helilooja on öelnud: "Mul pole Nakbah' kohta oma lugu. Selle vähese, mida ma tean, panen kokku, ehkki sellel on looga vähe sarnasust. Rida fakte, vähe, rängad, tunneteta. (twitter: @MIDDLEOFTHEEAST)
Sõjasalgale anti käsk elanikud mõlemast linnast välja ajada. Al-Lyd oli piiratud päevi ja enne kui ta langes, toimusid tapatalgud. Olles näinud, mis naabruses asunud al-Lydis oli juhtunud, Ramle elanikud samasuguse saatuse kartuses lahkusid. Järgnenud päevad tähendasid talumatus suvekuumuses surmamarssi Jordaania piiri poole. Sinna jõudes öeldi neile, et rohkem põgenikke vastu ei võeta. Saamata koju pöörduda või Jordaania piiri ületada, said neist riigisiseselt ümberasustatud isikud. Tee ääres, mis oleks viinud neid nende koju, kuhu neid ei lubatud, tuli neil elada getos. Jiddo Saidi pere oli Liibanonis põhja poole teel kuid, laagrist laagrisse. Nad seadsid end sisse – niivõrd-kuivõrd – lõuna-Beirutis Shatilas ühes telgis.
[Kaks aastat hiljem] võtsid maa okupandid vastu seaduse, nn 'eemalviibijate omandi seaduse', mis ütles, et kui maa omanikud on 'ära', võtab riik maa omale. (twitter: @YousefMonayyer ja @tarekzismail)
Palju aastaid hiljem 'pühiti nad taas Shatila laagritest välja', veresaunas kaotas elu kuni 3500 inimest, kuid see on üks teine lugu.
'Nakbah' on araabiakeelne sõna, mis tähendab kataklüsmi või katastroofi. Pärsia keeles kasutatakse seda mõistet sagedamini igasuguse koleduse ja soovimatu kohta. Igal aastal mai keskel leinatakse 1947. aasta detsembrist 1949. aasta jaanuarini toimunud sündmusi, palestiinlaste väljarännet ja sõda.
See on Nakbah. See on see, mis tähendab ühiskonnale olla maalt välja rebitud. (twitter: @tarekzismail)"
Rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers) on maailma üks tähtsamaid nüüdisheliloomingu foorumeid, mille eesmärk on uue muusika tutvustamine ja propageerimine raadioeetri vahendusel. Sündmuse peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu (International Music Council). 1954. aastast toimuv rostrum peetakse tänavu esmakordselt väljaspool Euroopat, Argentinas, San Carlos de Bariloches.
Rostrumi tulemused avalikustatakse pressikonverentsil reedel, 17. mai õhtul, mil kuulutatakse välja parim ehk väljavalitud teos ning kümme soovitatud teost. Samuti selguvad parimad teosed noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Esiletõstetud teoseid tutvustab oma kuulajatele järgmise hooaja jooksul ligi 30 raadiojaama mitmel mandril.
Rostrumil osalevaid Eesti teoseid tutvustab Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.