"Uus muusika, algusest peale" on saade nüüdismuusikast ja selle erinevatest allikatest. Saatesari käsitleb kultuurinähtuste, kunstivoolude ja muusikavoolude vahelist suhet 20. sajandil ning ka nendega seotud ajastu mentaalsust. Eesmärk on vaadata, millised on olnud nüüdismuusika alguspunktid ning kuidas need mõjutavad seda, kuidas heliloojad tänapäeval mõtlevad ja kirjutavad.
Nüüdismuusika ehk kaasaegne muusika hõlmab aega 20. sajandi algusest kuni tänapäevani välja. Sarja autor Märt-Matis Lill ütleb avasaates, et mingis mõttes on natukene paradoksaalne üldse hakata rääkima nüüdismuusika ajaloost, sest nüüdismuusika peaks olema see, mis on siin ja praegu. "Samas ei teki ükski nähtus tühjale kohale ja alati on see, mida on enne tehtud, mõjutanud neid, kes teevad midagi hiljem. Nende mõjud võivad olla otsesemad või kaudsemad, neid mõjusid võib olla rohkem või vähem, aga see side on praktiliselt alati olemas. Kui teada, kust mingisugused nähtused on alguse saanud, siis aitab see omakorda paremini mõista, mis meil on siin ja praegu," ütleb saatejuht.
Sarja avasaates arutletakse teemal, kus on nüüdismuusika algus. Keskendutakse Debussy loomingule ja selle esteetika mõjule edasises muusikas, näiteks Toru Takemitsu teostes.
Sarja järgmistes osades on fookuses hilisromantism ja atonaalsuse teke ning heliloojad Wagner, Schönberg ja Boulez. Seejärel pööratakse pilk Uuele Viini koolkonnale ning kolme eri ilmega heliloojale: Schönberg, Berg, Webern. Lisaks uuritakse atonaalse helikeele läbimurret ja järeldusi, mõistet new complexity ja Brian Ferneyhough loomingut. Tähelepanu on ka neoklassitsismil ja Igor Stravinskil ning postmodernist Luciano Berio loomingul. Eraldi räägitakse futurismist ja ameerika eksperimentalistidest – Varese, Ives, Cowell, Partch. Samuti uuritakse lokaalse ja mitte-euroopa muusika mõjusid nüüdismuusikas ning kuulatakse Janačeki, Szymanowsky, Bartóki ja Tan Duni muusikanäiteid.
Sarja autor on Märt-Matis Lill.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.