Tallinnas, Pärnu maantee 59 algas uue kooli ehitus, kuid koos sellega on kasvanud pinged.
Uurime, milles asi.
Helikaja vestlusringis on EV Haridusministeeriumi keskhariduse osakonna juhataja Ruth Opmann, Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prorektor Henry-David Varema ja lapsevanemate esindaja Tallinna Muusikakeskkooli hoolekogus Aet Bergmann.
Pea paarkümmend aastat on räägitud ühendkoolist, nüüd see lõpuks kerkib. Tallinna Muusika- ja Balletikool on loodav riigikool, millega ühendatakse juulis 2022 kolm kooli: Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool, Tallinna Balletikool ja Tallinna Muusikakeskkool.
Loodav 700 õppekohaga kool jätkab kokkulepete kohaselt kõigi eelmainitud õppeasutuste seniseid traditsioone ning arendab õpilasi rahvusvahelisel turul konkurentsivõimelisteks interpreetideks ja tantsijateks.
Loodava kooli sisu toetub haridus- ja teadusstrateegiale "Tark ja tegus Eesti 2035", kooli ehituse ja sisustamise tarvis on Vabariigi valitsus eraldanud 43 miljonit eurot.
Tundub ilus.
Sel suvel vabastati aga töölt 2018 kooli asutamist ette valmistama valitud direktor Eero Raun, tema ametikoht koondati ning muusikaüldsusele tuli see halvaendelise ootamatusena.
Moodsaim kool meie andekatele noortele peaks suutma harida tipptasemel muusikuid ja tantsijaid, kuid millise hariduse loodav õppeasutus siiski annab?
Kas kõigi kolme kooli eripära suudetakse säilitada?
Mis on uue õppeasutuse sisu?
"Muusikute maailm on väga karm, maailma konkurents on pidevalt kasvav," kinnitab Henry-David Varema.
"Pikaajalistele töökohtadele on sadade kanditaatide seas tohutu konkurss, nõuded muusikutele on väga kõrged. Noorte haridus peab vastama maailmakonkursi nõudmistele, muidu ei ole neil oma erialal midagi peale hakata. On täiesti selge, et huviõpe ja kutseõpe on oma olemuselt täiesti erinevad asjad."
Kuigi loodaval koolil pole praegu juhti, toimub töö kooliga igapäevaselt.
"Meil on eesmärk, et kool saab moodustatud veel käesoleval aastal," ütleb Ruth Opmann.
Aet Bergmann küsib: "Kui ühendatakse kolm kooli, siis kas sellest tekib uus energia? Mida Eesti riik ootab koolilt ja laiemalt ka professionaalselt muusikahariduselt? Muusika- ja kultuuriavalikkus peaks loodava kooli sisu teemal rohkem diskuteerima."
Stuudios on EV Haridusministeeriumi keskhariduse osakonna juhataja Ruth Opmann, Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prorektor Henry-David Varema ja lapsevanemate esindaja Tallinna Muusikakeskkooli hoolekogus Aet Bergmann.
Saatejuht on Piret Kooli.
Helikaja uus hooaeg algab laupäeval, 5. septembril kell 9.
Saade kordub pühapäeval kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.