Kontserdist kujunes ajalooline murrangupunkt. Bachi, Schuberti ja Schnittke teoste kõrval tuli esiettekandele Pärdi "Tabula rasa" - teos, mis on pühendatud Kremerile, Grindenkole ja Klasile. Kuuldu muutis saalisviibijate muusikamõistmist ning nad võivad uhkusega meenutada, et olid ajaloolise hetke tunnistajaks.
Kõnealusele kontserdile eelnenud prooviperioodi meenutasid asjaosalised kui äärmiselt närvilist aega – kaaluti ka esmaettekandest loobumist. Ometi kujunes kontserdist suursündmus ning pöördepunkt Pärdi loometeel ja kogu nüüdimuusikamaailmas. "Tabula rasa" varjutas oma erilisusega kõik ja mitte keegi kohalolnuist ei julgenud toona aplausiga alustada.
Gidon Kremer on iseloomustanud seda teost kui vaikuse deklaratsiooni, olulistele asjadele keskendumise manifesti ning tunnistanud, et see teos muutis tema elu. Ka plaadifirma ECM juht Manfred Eicher on meenutanud oma esimest "Tabula rasa" kuulmist autoraadiost, teadmata selle loo autorit ja pealkirja. Sellest vapustusest sündis 1984. aastal ECMi uus sari ECM New Series, mille esimeseks plaadiks saigi "Tabula rasa" – läbimurdeplaat ka Arvo Pärdile.
Arvo Pärt on öelnud: "Kui ei oleks olnud sind, kallis Gidon, ei oleks ka "Tabula rasat". Kui ei oleks olnud "Tabulat", ei oleks ka mind."
Kava:
* Johann Sebastian Bach – Kontsert kahele viiulile d-moll
* Arvo Pärt – Tabula rasa
* Franz Schubert – Polonees
* Alfred Schnittke – Concerto grosso nr 1
Esinevad Gidon Kremer, Tatjana Grindenko, Estonia teatri kammerorkester ja dirigeerib Eri Klas.
Kontsert toimus 30. septembril 1977. aastal TPI aulas, helirežissöör oli Jaan Sarv.
Stuudios on Nele-Eva Steinfeld.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.