Sarja seekordses osas kuuleme uuendustest, mida Beethoven tõi erinevatesse muusikažanritesse.
""Inimesed on rohkem oma aja, kui oma isa nägu", ütleb idamaa vanasõna. "Beethoveni muusikast osa saades ei vaata me ainult mitte kahe sajandi tagusesse võlupeeglisse. Beethoven kõneleb meiega ka praegu, kui ainult vabastame end ümbritsevast mürast, et oma vaimu puhastada lasta", ütleb muusikateadlane Tiia Järg saate sissejuhatuses.
Saates tuuakse eraldi välja Missa Solemnis - eelviimane Beethoveni vokaal-sümfooniline suurteos, mis (ülekohtuselt) on jäänud tema sümfooniate varju. Tiia Järg annab teada, et Missa Solemnise esimene tervikettekanne toimus Peterburis (!) 7. aprillil 1824 ning selle ettekande osalised olid Peterburi Saksa ooperitrupi liikmed, dirigendi nimi on aga teadmata. Kuu aega hiljem kõlas teos küll Viinis, kuid mitte tervikuna ning seda õhtut jäädakse mäletama pigem Beethoveni 9. sümfoonia esiettekande tõttu. Peterburis toimunud missa ettekanne oli ainuke terviklik, mis toimus helilooja elu ajal – Beethoven oli sel kevadel 53 aastane ja paraku enam mitte hea tervisega. Saates kuuleme, mis ajendas Beethovenit seda teost looma ja miks missa ei valminud tähtajaks vaid hulga aega hiljem.
Tiia Järg teeb ülevaate teostest Beethoveni loomingust, mida esitati Eestis pärast Teist maailmasõda ning toob siia juurde ääremärkusi esituskoosseisude ja publiku reaktsiooni kohta.
Saate auto on muusikateadlane Tiia Järg.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.