Vestlusringis on muusik ja Eesti Autorite Ühingu juhatuse esimees Vaiko Eplik, üritusturundaja Aivar Kuusk, helilooja ja Heliloojate Liidu esimees Märt-Matis Lill, muusik, mänedžer ja Eesti Fonogrammitootjate Ühingu juhatuse liige Danel Pandre ja Põhjamaade Sümfooniaorkestri mänedžer Kadri Tali.
Vaiko Eplik:
"Ma pigem ütleksin, et mul on erinevad tariifid. Need on ka pidevas korrelatsioonis valitseva olukorraga turul.
Pahatihti kui ma esinen näiteks avalikul üritusel, kus on publik, kes teab, et nad tulevad mind kuulama, siis on see hind üks ja tavaliselt väiksem kui näiteks siis, kui ma pean nii-öelda celebrity-vormis tegema avaliku etteaste näiteks kellegi kodus.
See on midagi väga eksklusiivset, mis puudutab üritusturundust, siis see tasu on selle võrra suurem – kui sa just väga ei usalda korraldajat. Need on sellised üritused, kus sa ei taha olla vale inimene vales kohas. Ja juhul, kui see juhtub, siis sa tahad, et see tasu oleks selline, mis aitaks sind oma repertuaariga lõpule saada."
Märt-Matis Lill:
"Mulle üldse tundub, et Eestis kultuurivaldkonnas võib-olla näitlejad on ühed vähesed, kes on suutnud enda jaoks väga selgelt läbi mõelda, mis on see absoluutne miinimum, millega endast lugupidav professionaal on nõus üldse välja minema.
See kõik on läbirääkimiste küsimus, mis teeb kõrvalt vaadates eriti noorte heliloojate olukorra tihti üsna keeruliseks, sest on soov, et sind esitataks, mida juhtub tegelikult väga harva.
Heliloojad peavad tegelikult reeglina tegelema millegi muuga. Eestis on sisuliselt ainult kaks vabakutselist heliloojat."
Aivar Kuusk:
"Eelmine nädal tegin ühe Eesti firma jõulupeo – 25 inimest. Ja kirjutasime jõulupeo käigus inimestega ise sümfoonia.
Minu väide oli see, et kui sa annad inimesele paberi, kus on noodijooned, kustukummi ja pliiatsi, siis inimene saab kirjutada või joonistada sinna kauneid mumme nii palju kui ta tahab. Ja kui mummud on ilusti paberi peal, siis on võimalik seda ju interpreteerida. Ja tegime toreda koostöö Vambola Kriguliga.
Algas siis sellega, et ta tegi sellise pooletunnise sissejuhatuse, et kuidas läbi aastatuhandete muusikat on üldse talletatud alates gregoriaani munkadest ja lõpetades itaalia avangardistidega, kes keerasid noodijooned spiraali.
Ja ühesõnaga tekkis poole tunniga 25 unikaalset paberilehte, kus iga inimene siis, eesti keeles – kirjutas mumme."
Kadri Tali:
"Mina olen väga seda meelt, et kõik need kogemused, mis aitavad muusikat kui meelelist kõrvailu inimesteni tuua, on väga teretulnud – aga see on täiesti teine asi, mille eest meie kui professionaalid seisame.
Oleme ausad, millega me eristame amatööri professionaalist? Professionaali ei saa lavale ja amatööri ei saa lavalt alla.
Meie info on ka siin vale, sest me tahame ju öelda, et see ei ole mitte paari tunniga tšipp-tšipp-tšipp. Teeme nii, et sa mängid hokit, ajaviiteks. Mitte kunagi ei kahtlusta sa, et hokistaar saab liiga palju palka. Aga kui sa laulad kooris, siis sa ikka arvad, et Vaiko Eplik võiks saada vähem oma kontserditasu.
Me peame mõtlema, miks meie info muusika kohapealt on teine, kui näiteks tippspordi. See on tegelikult kommunikatsiooni küsimus. Ja see on ka vale kommunikatsioon, kui me tahame midagi massidesse viia ja ajame segamini amatöörluse ja professionaalsuse.
Need on tegelikult nagu heinavanker ja kosmoserakett."
Danel Pandre:
"Ameerika muusikatööstuses on üks suhteliselt kole, aga väga levinud mõttekäik – pole mitte midagi väärtuslikumat surnud pop-staari t-särgist. Tegelikult see on selle karjäärikõvera jutu väga hea kokkuvõte. Suured plaadifirmad elavad väga-väga suures osas ikkagi nii-öelda back-kataloogist, kus on ka väga palju meie seast tänaseks lahkunud heliloojate ja interpreetide loomingut. See kõver on tegelikult lõputu."
Saate toimetajad on Miina Pärn ja Lisete Velt. Helioperaator Katrin Maadik.
"Helikaja" on eetris laupäeval, 12. detsembril kell 9.
Kordub pühapäeval kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.