"Veljo andis minule sellist valgust, mida ma ei oska täna siin seletada. Igaühel on oma valguselamus, aga valgusallikas ta oli raskel ajal. Liikusime ühe valguse lambiga," ütles luuletaja Hando Runnel järelhüüdes Veljo Tormisele.
Veljo Tormise muusikas ristuvad vana ja uus: alustanud neoklassitsistlikus stiilis, sai temast aastate jooksul uue, rahvamuusikast lähtuva muusikastiili rajaja. Muusikaliste lavateoste, sümfoonilise- ja vokaalkammermuusika kõrval moodustab Tormise loomingu põhiosa koorilooming.
"Tormis oli nagu mingi taolise mullastiku hoidja kultuuris, mille suhtes osaliselt oli juba asfalt peale tõmmatud. Euroopas on paljus vana kultuur nagu hävinenud, sest inimeste kultuuritase ja suur progress on jätnud need kihid, mis on meie rahvalauludes, väga kaugele ja ta harjutas meid sellega," on öelnud dirigent Tõnu Kaljuste.
Kuulame muusikat Veljo Tormise mälestuskontserdilt, esinevad Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Collegium Musicale, Ellerhein, Eesti Rahvusmeeskoor ja Tallinna Kammerorkester, dirigent Tõnu Kaljuste.
* Veljo Tormis / Kalevala - Incantatio maris aestuosi (Tormise mere loits) (Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja)
* Veljo Tormis / Paul-Eerik Rummo - Tasase maa laul (Celia Roose, Tõnu Kõrvits, Tallinna Kammerorkester, dirigent Tõnu Kaljuste)
* Veljo Tormis / Juhan Smuul - Viimane laul (Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Tõnu Kaljuste)
* Veljo Tormis / rahvaluule - Kui mina hakkan laulemaie (Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, Collegium Musicale, Ellerhein, Lauri Õunapuu, dirigent Tõnu Kaljuste)
Salvestatud Estonia kontserdisaalis 12. märtsil 2017.
Saate toimetab Marge-Ly Rookäär.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.