Ludwig van Beethoven (1770-1827) on mõjutanud kogu maailma muusikakultuuri. Tänavu möödub suure saksa helilooja sünniast 250 aastat ning suure kuulsa Viini klassiku teoseid leiab kontserdikavadest tavapärasest rohkem.
Beethoveni loomingulise käekirja arengust saab suurepärase ülevaate tema 32 klaverisonaadi kaudu. Klaverisonaate kirjutas ta kogu loometee vältel. Beethoveni sonaadid on maailm, millesse süvenemine annab mõtteainet muusikule kogu eluks. Paljud kuulsad pianistid on salvestanud kõik Beethoveni 32 sonaati terviktsüklina mitmel korral.
Põnev on arutleda ja võrrelda, kuidas tõlgendati neid sonaate 20. sajandi keskpaigas ja millisesse suunda liiguvad kontsertettekanded ja salvestused praegu. Väljapaistvate Beethoveni-tõlgitsejate seast leiab selliseid meistreid nagu Artur Schnabel, Wilhelm Kempff, Claudio Arrau, Svjatoslav Richter, Andras Schiff, Murry Perahia, Paul Lewis, Alfred Brendel jt.
Sarja kuuendas osas kõlavad sonaadid nr 11 B-duur (esitab Friedrich Gulda) ja nr 12- As-duur (esitab Stephen Kovasevich).
Emeriitprofessor Matti Reimann on tegutsenud kammermuusiku ja soolopianistina ning pikka aega õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Sarja toimetaja on Nele-Eva Steinfeld.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.