Käru kärumuuseum sai alguse sellest, et filmirežissöör Aljona Suržikova kolis Kärusse, ostis vana maja ja leidis sealt prügikotid, millest tuli välja hulganisti nostalgilisi asju mängukarudest laudlinade ja huulepulkadeni.
Alguses tegutseski muuseum nende kodus, kus tehti lastele mitmesuguseid tegevusi.
"Kui meie maja valmis sai, ütles mu mees, et koli oma kärud ja karud minema!" naerab Aljona.
Ühiselt ostsid nad kaks vana maja, kuhu teha Käru muuseum. Poole aastaga korjati kokku umbes poolsada käru, mida terve Aljona pere ja Käru inimesed parandasid ning restaureerisid.
20. detsembril 2018 avaski Käru kärumuuseum uksed.
Lisaks kärudele ja mänguasjadele on muuseumis eksponeeritud kõikvõimalikke laste kasvatamiseks kasutatud esemeid alates tünnist, kuhu taluperenaine pidi lapse jätma, et majapidamistöödeks käed vabaks saada – kuni kolmikute jaoks eritellimusel tehtud lastekäruni.
Muuseumis saab riietuda nostalgilistesse kostüümidesse ja korraldada retrohõngulisi fotosessioone.
Lastele korraldatakse etendusi ja jutustatakse lugusid, milles ärkavad ellu muuseumis eksponeeritavad mänguasjad.
Kui praegu renoveeritavad majad valmis saavad, tulevad sinna ka ajaloolised korterid.
"Soovijad saavad seal ööbida 30ndate stiilis öösärgis," unistab Aljona Suržikova, kelle magistritöö teemaks oli laste transport ja naiste õigused.
Nüüdseks on eksponaatide arv oluliselt suurenenud ja laienenud vanasse raudteejaama, kus on eksponeeritud kaksikute ja kolmikute kärud ja kelgud ning avatud ka näitus "Naiste pesu ja õigused ühes kärus", kus saab jälgida naiste rõivastuse muutumist ajas, mida mõjutasid nii sündmused ühiskonnaelus kui naiste iseseisvumispüüdlused.
Saate autor Anne Aavik, helioperaator Katrin Maadik.



Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.