Festival AFEKT keskendub tänavu transmediaalse muusikateatri elemente sisaldavatele teostele ja suurvormidele.
Sümfooniakontserdil on kavas kolme helilooja uudisteoste esiettekanded.
Kontserdiõhtu avab Brisbane'is sündinud ja Berliinis elava helilooja Catherine Millikeni orkestriteose "Earth Plays" viies osa pealkirjaga "Ediacaran Fields".
Autori sõnul vaatleb see nii muusikalise materjali kanoonilist kattuvust kui ka sekkumisi, mis aimavad ette teatud muusikaliste kattuvuste hävingut. Teos algab seitse korda, viidates elu piibellikule algusele ning püüdes alles hoida seda aega, mis eelnes kompleksse elu esilekerkimisele.
Helilooja sõnul tuuakse see kuuldavale väikeste muusikaliste rakkudena, mis korduvad ja kattuvad mängulises ja idüllilises kooseksistentsis.
Teos kannab sünget teemat, mis ilmub taas koodana ja kaob vaikuses kokku löödud kivide helisse. Muide, Milliken kaasab siin ka publiku esitusprotsessi.
Selleks jagatakse soovijatele kätte pisikesed kivid, mida dirigent Clement Poweri juhatusel omavahel kokku lüüakse.
Esiettekandele tuleb eesti helilooja Elis Halliku esimene sümfoonia "Phos".
Kreekakeelne sõna viitab nii füüsilise kui ka metafoorilise valguse olemusele.
Autori sõnul on sümfoonia pühendatud valgusele ning tähistab teekonda valguse olemuse ja tähenduse juurde. Inspiratsiooni sai helilooja Loomise sammastest – tähtede sünnipaigast Kotka udukogus, kus uued tähed kerkivad ja toovad oma valguse.
"Phos" peegeldab Halliku sõnul püüdu kasvada ja areneda, leida teadlikkust ja sisemist selgust, mis võiks meid kõiki edasi kanda.
Kontserdi teise poole täidab Monika Mattieseni uus instrumentaalne muusikateatri teos "Ariadne aus Neanderthal", mis põhineb Hasso Krulli mitmekeelsel libretol.
Tegemist on helilooja ja luuletaja kolmanda koostööprojektiga muusikateatri valdkonnas.
2006 aastal esietendus multimeediaooper "Dmeeter" ning 2009. aastal selle järg "Loomise mõnu".
Autori sõnul paneb "Ariadne aus Neanderthal" kaugest ajaloost tulevikumütoloogia suunas liikunud triloogiale punkti. Mattiesen lisab, et nii muusikaliselt kui ka visuaalselt on uue teose keskmes skulpturaalne hübriidinstrument, mille prototüübiks on kangasteljed.
Hübriidinstrument valmis koostöös kunstnik Raul Kelleri, Sten Saaritsa ja eesti-rootsi disaineri ja pillimeistri Leopold Inkapööliga.
Kava:
- Catherine Milliken – "Earth Plays V": "Ediacaran Fields" (2022/2024, Eesti esiettekanne)
- Elis Hallik – Sümfoonia "Phos" (2024, esiettekanne)
- Monika Mattiesen – "Ariadne aus Neanderthal" (2023/2024, esiettekanne)
Esitab Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Clement Poweri juhatusel.
Solistid on näitleja Mait Malmsten ning ansambli Musikfabrik liikmed Hannah Weirich, Carl Rosman, Marco Blaauw ja Benjamin Kobler.
Kaastegev on Tammo Sumera elektroonikal.
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist reedel, 1. novembril kell 19.
Helirežissöör on Siim Mäesalu, toimetaja Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.