Joseph Haydni noorusaastad möödusid kooripoisina Viini Püha Stefani toomkirikus ning sealses katedraalikoolis omandas ta parimate meistrite käe all
põhiteadmised nii laulukunstist kui ka klaviiri- ja viiulimängust.
Kuigi Haydn lõi vokaalteoseid pea kogu oma komponistikarjääri kestel, keskendus ta sellele loomevaldkonnale eriliselt oma elu lõpukümnenditel.
Tema loomingule pani punkti "Harmooniamissa", mille nimetus on tulnud ebatavaliselt suurest puhkpillirühmast (Harmonie tähendas saksakeelses kultuuriruumis puhkpilliansamblit).
Teos tuli esiettekandele 8. septembril 1802 Eisenstadti Bergkirches autori juhatusel ning sai väga sooja vastuvõtu osaliseks. Haydni luigelauluks jäänud teos näitab autorit tema meisterlikkuse tipus.
W. A. Mozarti Salzburgi-aastail (1773–1781) valmis suurem osa tema vaimulikest teostest.
Kahel korral komponeeris ta muusika vespriteenistuse tarbeks: 1779. aastal valmis "Vesperae solennes de Dominica" ja aasta hiljem "Vesperae solennes de confessore".
Teose saamisloo, lõpetamise täpse daatumi ja esiettekande kohta puuduvad andmed, ent selle pealkiri viitab asjaolule, et vesper valmis arvatavasti mõne pühaku auks.
Teosele on jätnud pitseri Mozarti kui ooperihelilooja mõtlemislaad: vespri algus sarnaneb atmosfäärilt ooperliku avamänguga ning teatrimuusika maailma näivad kuuluvat ka solistipartiid.
Soliste on helilooja käsitlenud enamasti ansamblina, erandiks viienda osa aaria Laudate Dominum – kogu Mozarti loomingu üks kaunimaid ja lüürilisemaid sopranisoolosid.
Kava:
- Joseph Haydn – "Harmoniemesse" B-duur
- Wolfgang Amadeus Mozart – Vesperae Solennes de Confessore
Esitavad:
Yena Choi (sopran)
Kai Rüütel-Pajula (mezzo)
Danny Zhizhong Xie (tenor)
Kim Sargsjan (bass)
Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester
Dirigent Tõnu Kaljuste
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist.
Vahendavad helirežissöör Siim Mäesalu, heliinsenerid Ats Treimaa ja Laura Sinimäe ning toimetaja Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.