16. mail kuulutati Ljubljanas, Raadio Sloveenia 26. stuudios välja 71. rahvusvahelise heliloojate rostrumi tulemused. Eestile tõi see aasta suurepärase tulemus: Evelin Seppari ja Gregor Kulla teosed valiti soovitatud teoste nimekirja.
Gregor Kulla isikupärase kõlamaailmaga teos "wait, i'm forgetting something" klaverile, magnetitele ja elektroonikale pälvis rahvusvahelise heliloojate rostrumi noortekategoorias III koha. Evelin Seppari tundlik ja poeetiline kooriteos "Iris" saavutas põhikategoorias VI koha. Mõlemad teosed esitas konkursile Klassikaraadio.
See tunnustus toob Eesti heliloojatele olulise rahvusvahelise nähtavuse: järgmise hooaja jooksul tutvustavad kõik rostrumil osalenud riigid ja mitmed Euroopa Ringhäälingute Liidu liikmesriigid meie autoreid ja nende teoseid oma kuulajatele. Nii hakkab Eesti nüüdismuusika kõlama paljudes maailma paikades ja jõuab laia publikuni. Eesti heliloojate edu rostrumil kinnitab, et siinne nüüdismuusikamaastik on elujõuline, kõrgetasemeline ning rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline.
Rahvusvahelise Muusikanõukogu lipulaevaprojekt IRC (International Rostrum of Composers) toimus tänavu esmakordselt Sloveenias, tänu RTV Slovenia, Raadio Sloveenia ja Ars Programme kutsele. Rostrumist võtsid osa 22 riigi rahvusringhäälingute esindajad Euroopast, Aasiast ja Lõuna-Ameerikast, kes esitasid konkursile kokku 42 teost. Ljubljana ikoonilise kultuuri- ja muusikakeskuse Cankarjev domi CD Klubis peeti kaheksa kuulamissessiooni, mille jooksul kõlas kokku ligi üheksa tundi muusikat. Delegaatide hääletuse tulemusel valiti välja silmapaistvaimad teosed kahes kategoorias: põhikategoorias ja noortekategoorias. Rostrumi tulemused kuulutati välja 16. mail pressikonverentsil Raadio Sloveenia 26. stuudios.
Põhikategoorias tunnustati kõige silmapaistvama teosena Läti helilooja Gundega Šmite 2024. aastal valminud keelpillitriot "The White Birds", mille esitas konkursile Läti Rahvusringhääling. Teos on pühendatud ansambli Trio Baltia muusikutele Paula Šūmanele, Eugenia Frolovale ja Anna Veselovale. Helilooja sõnul sai ta inspiratsiooni neljast kaunist, ent mitte just ilusa lauluhäälega linnust: kühmnokk-luigest, kaelus-turteltuvist, kajakast ja valge-toonekurest. Igaüks neljast miniatuurist avab ühe linnu omanäolise kõlamaailma ja selle poeetilise väljenduse.
Noortekategoorias pälvis esikoha Tšehhi helilooja Darja Kukal Moiseeva teos Calmness II (2023) klarnetile ja vibrafonile. Teose tõi rostrumile Tšehhi Raadio.
Helilooja on öelnud, et projitseeris sellesse muusikasse rahu – soovi hetkeks peatuda, nautida vaikust ja kohalolu kiires maailmas, kuulata kahe pilli meloodiaid, harmooniaid ja kõlavärve. Teos liigub meloodilisest unisoonist järk-järgult mitmehäälsuse suunas. Selle tonaalse aluse moodustavad mitmehäälsed helid ehk multifoonid, mille valikust kasvas välja kogu teose kõlapilt.
Lisaks võiduteostele valiti soovitatud teoste hulka järgmised autorid ja teosed.
Põhikategooria soovitatud teosed:
Alessandro Baticci – Luminal Mirage (ORF O1, Austria)
Daniel Zea – Florox (RTS, Šveits)
Ruta Paidere – Magnificat (Läti Rahvusringhääling)
Aleksandra Słyż – Suspended in Ratios (P2, Poola Raadio)
Evelin Seppar – Iris (ERR, Eesti)
Mariana Dionísio – Mythological Portraits (RTP Antena 2, Portugal)
Urška Pompe – Saturniidae (RTS Programme ARS, Sloveenia)
Darja Kukal Moiseeva – Calmness II (Tšehhi Raadio)
Anna Berg – The Grammar of Ornament (NRK, Norra)
Noortekategooria soovitatud teosed:
Aleksandrs Avramecs – Ausma (Läti Rahvusringhääling)
Gregor Kulla – wait, i'm forgetting something (ERR, Eesti)
Aleksandra Słyż – Suspended in Ratios (P2, Poola Raadio)
João Caldas – Esta Montanha Já Foi Fogo (RTP Antena 2, Portugal)
Lisaks rahvusvahelisele nähtavusele saavad mõlemad võiduteoste autorid ka rahalise IRC preemia, mille panevad välja Rahvusvaheline Muusikanõukogu koostöös Portugali Rahvusringhäälingu Antena 2 ja Euroopa Ringhäälingute Liiduga. Heliloojatele ja neid esindanud delegaatidele kingitakse ka võiduteostest inspireeritud skulptuur. Kõiki esiletõstetud teoste autoreid tunnustab ka Viinis asuv prestiižne kirjastus Universal Edition.
Rostrum on olnud nüüdismuusika rahvusvahelise levitamise üks olulisemaid platvorme juba enam kui 70 aastat. Ainuüksi möödunud hooajal mängiti 2024. aasta rostrumil esile tõstetud teoseid raadioeetris ligi 600 korral. Võiduteoste (Rafał Ryterski "Totentanz" ja Thomas van Duni "Rocailles de l'après-vie…") kõrval kõlasid maailma raadiojaamades kõige enam Tšehhi helilooja Fantišek Chaloupka "Allegory of the Cave II", Soome helilooja Cecilia Damströmi "Permafrost" ning Eestit esindanud Liisa Hirschi kuuele torupillile kirjutatud "Maasooned" ja Liisa Hõbepappeli ansambliteos "Rosa majalis".
Eesti muusika on rahvusvahelises kontekstis jätkuvalt tähelepanu keskmes. Ka tänavu oli suur huvi Eesti heliloojate vastu ning nende teosed leidsid delegaatide seas sooja vastuvõtu ja tunnustuse.
Lisaks on rostrum oluline foorum raadiotes ja ringhäälingutes töötavate nüüdismuusika toimetajate ja -produtsentide jaoks, võimaldades infovahetust ning olulisi arutelusid nüüdismuusika hetkeseisu kaardistamiseks.
Ljubljanas viibides avanes rostrumi delegaatidele ainulaadne võimalus süvitsi tutvuda kohaliku nüüdismuusikamaastikuga. Nad kohtusid mitmete silmapaistvate heliloojatega, sh Matej Bonini, Neville Halli, Tilen Lebari, Nina Šenki, Larisa Vrhunci ja Vito Žurajga. Samuti tähistati Sloveenia Heliloojate Seltsi 80. aastapäeva ning külastati mitmeid kontserte, kus esinesid nii Sloveenia Filharmoonia ja RTV Sloveenia Sümfooniaorkester kui ka mitmed teised kohaliku muusikamaailma säravad esindajad. Sloveenia Filharmoonia rostrumile pühendatud kontserdil kõlas ka Helena Tulve teos "Sula", mis võitis rahvusvahelise heliloojate rostrumi 2004. aastal. Lisaks osalesid delegaadid Euroradio džässorkestri 60. aastapäevale pühendatud suursündmusel, kus laval astus üles ka Eesti saksofonimängija Nikita Kourzoun.
Kokkuvõtteid teeb rostrumil Eestit esindanud delegaat Johanna Mängel.

Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.