Koloratuursopran Miliza Korjust kutsusid Tondi sõjakooli kadetid lapsena Tondi ööbikuks. Estonia teatrisse teda ei võetud, küll aga esines ta menukalt Berliini Riigiooperis ja Carnegie Hallis.
Muusikalifilmi šedööver "Suur valss" valsikuninga Johann Straussi elust tõi maailma kinoekraanidele kaunihäälse ning sarmika Miliza Korjuse. 1938. aastal esilinastunud menukile järgnes "Üliõpilane Prahast", mis oli lauljanna teine triumf koos Richard Tauberiga. Neljakümnendatel elas Korjus Mehhikos ning ekraanile jõudis "Impeeriumi rüütel". Aga juba ammu enne seda oli ilmavalgust näinud tema esimene sooloplaat, Johann Straussi "Kevadhääled". Peale esinemist Carnegie Halli laval ületas nõudmine tema heliplaatide järele kõik ootused. Kompaniid "His Masters Voice" ja RCA "Victor" salvestasid tema esituses peaaegu kogu koloratuursopranirepertuaari paremiku.
Kolmekümnendate salvestused on Melodija jaoks restaureerinud Heino Pedusaar.
1909. aastal Varssavis sündinud lauljatar õppis vokaalkunsti Kiievis ja Tallinnas. Berliini Riigiooperis nägid ilmavalgust tema suurrollid - Öökuninganna, Gilda, Lucia ja Rosina. Kolm viimast kõlavad ka tema Melodija sarjas ilmunud albumil.
"Miliza oli väike tüdrukukene, kes muud ei teinud kui laulis kogu aja," meenutab tartlane, hilisem tõlkija Edgar Meos, kes aastal 1921 Tondi sõjakooli õpilasena viis toona 12-aastast tütarlast iga päev Tallinna tütarlastegümnaasiumi kooli, kuna Tondi ja Tallinna vahel siis trammiühendust polnud. "Ükskord oli kõik nii lund täis tuisanud, et mul ei jäänud muud üle, kui võtta tütarlaps selga ja tassida Tondi jaamani," meenutab Meos, kes käis sageli tulevase lauljatari peres teed joomas, kuna polvkovnikust isa oli koolis võõrkeelte õppejõud. "Suure valsi" esilinastuse puhul saatis Meos ka kuulsale lauljale kirja ning sai vastuseks autogrammiga pildi - mis kahjuks sõja jooksul kaduma läks.
Klassikaplaati tutvustab Anne Prommik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.