Erkki-Sven Tüüri loomingu põhiosa moodustab instrumentaalmuusika.
Ta on loonud üheksa sümfooniat, mitmeid instrumentaalkontserte, arvukalt teoseid sümfoonia- ja keelpilliorkestrile. Eesti Riiklik Sümfooniaorkester dirigent Olari Eltsi juhatusel toob helilooja sünnipäeva eel ettekandele tema viimaste aastate olulisemad instrumentaalteosed.
Autorikontserdil on kavas Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks loodud 9. sümfoonia "Mythos", mis inspireeritud omariikluse ja rahvuse eneseteadvuse sünniga seotud kümnetest müütidest, mida tänapäevalgi luuakse.
Esmakordselt kõlab Eesti publikule "Solastalgia", kus soleerib ka 2017. aastal esiettekande teinud Amsterdami Kuningliku Concertgebouw' Orkestri kauaaegne flötist ja pikolomängijate absoluutsesse tippu kuuluv Vincent Cortvrint, kelle "nüansirikas ja vaimustavalt värviderohke mäng ning erakordselt päikseline isiksus" võlusid Tüüri juba nende esmakohtumisel.
Heliteose pealkiri on tuletatud ladina ja kreeka keelest ning viitab üheltpoolt valule ja lohutusele, kuid ka nostalgiale, mis on tuntud ka koduigatsusvalu ühe väljendusena ja sellest tekkinud painekirjeldusena.
Helilooja sõnul iseloomustab solastalgia seda tunnet, mis tekib, kui ümbritsevast kaunist loodusest on järsku saanud mingi karjäärimaastik või lageraiete kaudu kadunud mets või tööstusmaastik.
Kõige uuema oopusena on kontserdil kavas Kymi Sinfonietta, Yomiuri-Nipponi sümfooniaorkestri ja ERSO ühistellimusena valminud "Phantasma", mille kirjutamisel oli heliloojale inspiratsiooniks Beethoveni "Coriolanuse" avamäng.
Dirigendipuldis on sel õhtul Erkki-Sven Tüüri kauaaegne sõber ja mõttekaaslane Olari Elts, kellega koostöös on toimunud ühiseid plaadistusi, arvukaid esiettekandeid ning sündinud mitmeid uudisteoseid.
Ka orkestriteose "Phantasma" üks initsiaatoreid olevat just Olari Elts.
"Detailitäpsus, sädelev muusikaline energia ning selge visioon partituuri kõlama võlumisel on mind tema puhul ikka ja jälle nende aastate jooksul sügavalt puudutanud," on Tüür Eltsi kohta öelnud. Olari Elts nimetab aga Tüüri tänapäeva muusikamaailma üheks parimaks sümfonistiks:
"Ta loob oma maailmad minimaalsest sümfoonilisest materjalist ning on selles saavutanud sellise virtuoossuse ja selguse, et interpreedil tekib võimalikult vähe küsimusi, kuna partituur on nii professionaalne. Ta on üks kõige paremini pikka vormi valdav tänapäeva helilooja ning tema vektoriaalne kompositsioonimeetod on täiesti unikaalne."
Tüür meenutab, et sai orkestriheliloojana oma "esimesed triibulised" ERSOlt juba 1984. aastal, mil Vello Pähn juhatas "ERSO stuudiotunnis" tema esimest sümfooniat.
Ka teine ja kolmas sümfoonia, samuti "Zeitraum" tulid esiettekandele just ERSO-ga.
"Nende kogemuste najal õppisin tohutult palju. Ja praegu on äärmiselt tore tõdeda, et paljude-paljude teiste orkestritega võrreldes tuleb ERSO mu mõnede teatud tüüpiliste viguritega toime mängleva kergusega, teised peavad nendesamade asjadega proovisessioonis tublisti rohkem vaeva nägema. On tõesti rõõm kuulda oma teoseid mängituna muusikute poolt, kes tunnevad mu helikeelt põhjalikult," ütleb Erkki-Sven Tüür.
Kava: Erkki-Sven Tüüri teosed
- "Phantasma" (Eesti esiettekanne)
- "Solastalgia" (Eesti esiettekanne)
- Sümfoonia nr 9 "Mythos"
Klassikaraadio salvestab samal õhtul sümfooniakontserdile eelneva kohtumise, kus vestlevad dirigent Olari Elts ja helilooja Erkki-Sven Tüür. Tšellist Theodor Sink ja pianist Marrit Gerretz-Traksmann toovad seal ettekandele Tüüri 1990. aastal loodud teose "Dedication".
Eelkontsert on eetris helilooja sünnipäeva eelõhtul, 22. oktoobril kell 21 sarjas "NYYD-muusika".
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist Erkki-Sven Tüüri sünnipäevakontserdilt "Mythos" on eetris reedel, 4. oktoobril kell 19.
Kontserdi helirežissöör on Teet Kehlmann.
Sünnipäevakontserti vahendab raadiokuulajatele Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.