Lätlased valmistuvad oma laulupeo 150. juubeli tähistamiseks. Sel sügisel toimus seal koorilauluvõistlus, millega valiti repertuaari juubelipeo kavasse. Lõunanaabrite laulu- ja tantsupeo liikumise traditsioonist ning tänapäevast kõnelevad Läti Kirjandus- ja muusikamuuseumi kunstiekspert Dzintars Gilbalt, Läti Riikliku Kultuurikeskuse direktor Signe Pujate, dirigendid Ints Teterovskis ja Janis Baltinš ning helilooja Raimonds Tiguls.
Kuulajamängus loositakse eelmise saate küsimusele vastanute vahel välja juubeliaastaks ilmunud kogukas teos Postimehe kirjastuselt – " Laulupeod Postimehega. 150 aastat Eesti üldlaulupidusid Postimehe kajastuses."
Saate ajaloominutid pühendab ajaloolane Kadi Kähär-Peterson samuti Lätile. Kuuleme arhiivikatkendit, kuidas 1960. aastal kõlas Läti laulupeo esimesel kontserdil lõunanaabrite kooride esituses Gustav Ernesaksa ja Lydia Koidula "Mu isamaa on minu arm".
Igas saates tutvustame üht inimest, kellele anti suvise suurpeo ajal üle esimesed kodarrahad. Sel korral jagab oma mõtteid koorijuht Aarne Saluveer, kelle kestvat ja erakordset panust laulupeoliikumise arenguloos samuti juubelipeo ajal Kodarrahaga tunnustati.
Saade "Laulupeo nähtamatud lood" on Klassikaraadio eetris laupäeval kell 10.05 ning kordub esmaspäeval kell 14.
Saate autor on Sten Weidebaum ning toimetaja Lisete Velt.
Tänavu möödub esimesest laulupeost 150 aastat ning 85-aastane tantsupidu toimub juba 20. korda.
Kultuuriministeeriumi üleskutsel on 2019. aasta kuulutatud laulu- ja tantsupeo liikumise teemaaastaks.Juubeliaasta ja Klassikaraadio koostöös jõuab eetrisse saatesari "Laulupeo nähtamatud lood", mis jälgib laulu- ja tantsupeo juubeliaasta olulisemaid sündmusi.
Teel XXVII laulu- ja XX tantsupeo "Minu arm" poole saame tuttavaks juubelipeo tegijatega ning leiame üles mõnedki neist miljonitest nähtamatutest lugudest, mida kontsertidel või etendustel otseselt ei näe ega kuule, kuid mis on suursündmuste taga.
Kes on need lauljad-tantsijad-pillimehed ja nende juhendajad, kes valmistuvad suureks peoks?
Miks on koorilaulust ja rahvatantsust saanud eestlaste identiteedi lahutamatu osa?
Millised mõtted ja ootused valitsevad autorite meeles, kelle teosed juubelipeol ettekande saavad?
Kes on need inimesed, kes kindlustavad, et kõik osalejad saaksid olla õigel ajal õiges kohas ja hiigelpidu läheks hästi korda?Kõigil kuulajatel on võimalik saata küsimusi e-posti aadressil laulupidu@err.ee
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.