ma olen selles mõttes alla andnud
ma olen selles mõttes liiga palju kandnud
on marutõves peni mind vist säärest võtt
et ma ei luuleta vaid räägin lihtsalt tõtt
(Jürgen Rooste kogust "Signaal surnud tähelt")
Aprillikuus ilmub Jürgen Rooste uus luulekogu "Signaal surnud tähelt", mis on kolmas ja viimane mõttelisest kontseptuaalsest tsüklist "Meeleheite laulud" (Rooste 2021, toimetanud Maria Esko, konsultant Karl Martin Sinijärv).
Lisaks peatselt ilmuvale kuuluvad sellesse veel 2018. aastal kirjastuselt mm ilmunud kogu "Veider aeg" ning mullune "Sagittarius A*" (Rooste 2020).
""Signaal surnud tähelt" on kogumik väga elulisi-realistlikke ja täiesti (oma)mütoloogilisi ajalaule," tutvustab Rooste.
"Sellest, kuidas armastus näppude vahelt libiseb, aga kuidas ikka ei taha alla anda! Kuidas riigi- ja rahvanatuke tahab käest libiseda, aga ikka ei anna alla! Kuidas lõpuks lootus võidab, kuigi see võib olla väike nukker lootus."
Olgugi et 2018. aastal plaanis Rooste tsüklisse nelja raamatut ja materjaligi oleks veel mitme tarbeks, soovib ta ise avastada juba uusi loomingulisi aegu ja maid:
"Meeleheide on karm ja ebaõiglane spordiala ning ellu jäävad vaid need veteransportlased, kes tolle ketta õigel ajal kolikambrisse heidavad."
Vanameister Nikolai Vassiljevitši 212. sünniaastapäeva puhuks pani Jürgen koos muusiku Siim Aimlaga kogumiku tekstidest kokku muusikalis-tekstilise luulekabaree, milles kõlavad igigogollikud noodid, absurd, huumor ja ülevus.
Klassikaraadio saates "Gogol" oli külas ka romaani "Gogoli disko" (Lepp ja Nagel, 2015) autor Paavo Matsin, kes rääkis uuemaid ja vanemaid lugusid Nikolai Vassiljevitšist, sellest, kuidas suur kirjanik on teda inspireerinud ning milline võiks Gogoli tähendus olla tänapäeval.
"Gogol on tabanud maagilisi võresid," sedastab Matsin, rääkides ukraina-vene ühe olulisema autori poeetikast.
Lisaks kuulutati värskes saates välja "Gogoli" esimene kuulajamäng, mille auhinnaks on kirjastus Tänapäev pannud välja raamatu.
Mängus saab osaleda, saates meiliaadressile [email protected] telegrammi (lühikese tervitussõnumi) 212-aastasele Nikolai Vassiljevitšile õnnitluste, ideede või muljetega ning juuni alguses valitakse kõigi kirjasaatjate seast üks õnnelik, kellele saab auhinnaks uus Gogoli jutustuste kogumik "Peterburi jutud".
"Gogoli" saate sümboolseks teenäitajaks on ukraina-vene kirjanik Nikolai Vassiljevitš Gogol, kelle näidendid ja jutustused on veel kakssada aastat pärast autori surmagi ärksamatele mõtlejatele eeskujuks.
Nii püüab uus saadegi tegeleda nii päevakajalisemate kui ajatumate teemadega.
Sõna saavad autorid, tõlgendajad ja tõlkijad, praktikud ja teoreetikud, kõlavad analüüsid ja arvamused, aga ka spekulatsioonid ja ennustused.
Kohtuvad kõrge ja madal, kusjuures võimalust mööda püütakse vältida surmtõsidust.
Saatejuht on Kaisa Ling ja toimetaja Maia Tammjärv.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.